Експерт: Сривът на световните борси през последната седмица на август дойде малко неочакван
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сривът на световните борси през последната седмица на август дойде малко неочакван, каза икономистът професор Андрей Захариев, предаде "Фокус". По думите му, случилото се в Китай, а именно спадането с близо 16% на композитния индекс „Шанхай”, е изключително нетипично и е довело до ефект на доминото. „Когато Китай, който е втората икономическа сила в световен мащаб, дава знак, че коригира перспективата за своето развитие с минус 16 %, и то само за три-четири дни,, това неминуемо е голям камък, хвърлен в езерото на перспективата за бъдещото развитие на света.
Вълните, които генерират разплискването на водата от този камък, респективно потапят перспективите и за останалите глобални пазари. Факт е обаче, че Китай има специфична икономика, икономика, в която експортът е двигател на техния растеж. Когато, в глобален план, перспективите за развитие на Китай биват редуцирани, поради оповестените данни за очакван спад на растежа на китайската икономика от 8% на 6 % на годишна база, това означава, че един от локомотивите на световния икономически растеж забавя своята скорост”, коментира професор Захариев. Според него обаче, корекцията е логична. „Ако разгледаме историческото развитие на индекса „Шанхай”, само преди една година той беше на ниво от едва 2 220 пункта. През началото на лятото, на 8 юни, се достигна до едно уникално рекордно ниво от 5 178 пункта.
Само за 10 месеца това, което бе лице на перспективата за развитие на китайската икономика, а именно техният водещ индекс на капиталовия пазар, буквално казано увеличи стойността си 2,5 пъти. Това, което ние в момента наблюдаваме, макар и концентрирано в рамките само на три-четири дни, а именно корекция от минус 16%, може да бъде оповестено като диагноза с едно изречение, а именно, че борсовите трусове в Китай означават, че асиметричните печалби неминуемо водят и до асиметрични загуби. Т.е. ако един инвеститор на китайската фондова борса е спечелил 150% за 10 месеца, то загуба от минус 16% за три-четири дни може да се приеме като платения риск, платената цена за предходната голяма печалба”, каза още икономистът.