Емил Радев с ПЪРВИ коментар за новите европравила за търговия с кучета и котки

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новите по-строги правила на ЕС за хуманно отношение към кучета и котки са повратна точка в европейската политика за защитата на животните и борбата с нелегалната търговия. Така българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев коментира приетите от Европейския парламент дългоочаквани законодателни промени. С тях се установяват първите общоевропейски минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки.
"Новото законодателство е историческа победа за всички, които вярват, че домашните любимци не са стока и се нуждаем от по-твърди мерки, за да гарантираме тяхното хуманно отглеждане и проследимостта им и да противодействаме на ширещата се незаконна търговия“, изтъкна Радев, който е зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в ЕП.

Около 44% от гражданите в ЕС притежават домашни любимци, а търговията с кучета и котки е нараснала значително през последните години и по данни на Европейската комисия възлиза на над 1,3 млрд. евро годишно.
"С приетите текстове целим да се сложи край на нелегалните практики, чрез които безотговорни развъдчици и търговци печелят от страданието на животни. Вече няма да има значение дали развъдникът е "малък“ или "голям“ – всички ще трябва да спазват основни правила“, заяви евродепутатът.
Той акцентира, че с промените се забраняват отглеждането и продажбата на кучета и котки в зоомагазини. "За съжаление, ключовата поправка, която можеше да направи невъзможно публикуването на обява без доказана регистрация на животното, не събра достатъчно подкрепа при гласуването. 60% от търговията с кучета и котки се случва в интернет и при крайно съмнителни условия, здравен статус и произход на животните. На практика онлайн платформите са не само най-печелившият, но и основният канал за незаконни продажби, затова регулирането на търговията в интернет е цел, за която трябва да продължим да се борим“, подчерта Емил Радев.
По думите му с регламента се въвеждат общоевропейски правила за задължителна идентификация и регистрация на всички кучета и котки в ЕС чрез микрочипиране, включително и на тези, които са внос от трети страни. За да има ефективна проследимост, националните бази данни трябва да станат оперативно съвместими, а информацията ще се съхранява в единна индексна база данни, управлявана от Европейската комисия.
С новото законодателство се поставя начало и на създаването на т.нар. Положителен списък на ЕС с разрешени домашни любимци. "Целта е да се осигури хармонизиран и научно обоснован надзор, за да се ограничат вносът и отглеждането на екзотични животни, по отношение на които регулирането е доста фрагментирано“, поясни българският евродепутат.
Той обърна специално внимание на въвеждането на общоевропейска забрана за връзване на животни (освен при медицинска необходимост), използване на нашийници с шипове, задушаващи нашийници без предпазител и всяка друга форма на насилие, прикрито като "дресура“ или "стандарт“. "Забраняват се също развъждането между преки родственици, използването на осакатени животни в изложби и състезания, както осакатяващи процедури без медицинско показание като купиране на ушите и опашките, отстраняване на нокти или друга частична или пълна ампутация на пръсти, изрязване на гласните струни или връзки“, допълни Емил Радев, който само преди месец организира в София международна конференция, посветена на борбата с насилието над животни.


