ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Русия затвърди позициите си преди новия етап от преговорите за доставка на газ в Украйна. Вчера заместник председателят на ЕК по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че достигнатата в хода на цена от 385 долара на 1000 куб.м. газ за зимния период е обоснована и справедлива. Поредният кръг на преговори за газа, по-рано назначен за 21 октомври в Берлин, е пренесен в центъра на европейската политика – Брюксел, пише „Известия”, цитиран от агенция "Фокус".
На бъдещите разговори Русия ще настоява за погасяване на украинския дълг в размер на 3.1 млрд. долара. При това, доставките на газ може да започнат само ако Украйна веднага след това внесе 1.45 млрд. долара в сметката за погасяване на дълга за ноември – декември, каза министърът на енергетиката Александър Новак. В ЕС с такива условия са съгласни – за европейците е важно да разрешат въпроса за доставките на газ в Украйна, тъй като от това зависи бъдещето на европейския транзит от Русия. Ако проблемът не бъде решен, европейците може да се сблъскат с неразрешено отклоняване на газ от газопровода или пълно спиране на транзита.
В същото време Украйна иска поредната отсрочка за заплащането на дълга. По думите на Новак, последното предложение, което Украйна е предала в ЕК, се заключава в изплащането на 1.45 млрд. долара като първи транш, а останалата сума от дълга – на равни траншове до месец март включително.


