Ето как бактериите ще променят начина, по който работят съвременните батерии
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Батериите на мобилните устройства, като смартфони и таблети са един от най-важните им компоненти и са може би най-важния фактор при избора на нов модел за потребителите в световен мащаб. Голяма част тях работят като използват съчетание между бързо движещите се електрони, влизащи в химична реакция с различните материали, които се използват в тяхното създаване. Учените от много време вярват, че бактериите имат потенциала да бъдат полезни в подобна ситуация и сега eкип от специалисти, разработиха интересна нова система, която да подобри възможностите им, пиши дигитал.бг, позовавайки се на ArsTechnica.
Техният проект е много интересен и описва метод, в който подобни молекули могат да се използват, за да изпращат отделните електрони в клетките на батериите по този органичен метод. Учените за първи път откриват как да превърнат тази идея в реалност и да потърсят в съществуващите молекули решение на този проблем, като ги превърнат във напълно функционираща горивна клетка. В момента те още провеждат тестове с тази технология, която един ден може да промени изцяло представата ни за батериите на мобилните устройства.
Kрайният резултат за потребителите е по-евтини мобилни устройства, които са по-тънки и в същото време консумират по-малко енергия. Три компонента, които винаги са били много важни и идеята, че можем да ги намерим в органична форма в околната среда е доста впечатляващо. Можем само да се надяваме тази технология по-скоро да стане реалност и част от смартфоните и таблетите ни.