ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екип от Станфордския университет е експериментирал с ръжда, за да разработи захранвана със слънчева светлина батерия, която да направи възможно складирането на големи количества соларна енергия, пише Tech Times. Ръководеният от проф. Уилям Чуех и Никълъс Мелъш екип е създал соларни клетки от ръжда и други метални оксиди. Клетките използват процеса на разделяне на вода на водород и кислород, за да съхраняват генерирана през деня енергия, която да се изразходва през нощта.
Уловените от соларните клетки фотони се превръщат в електрони, отдавайки енергията си за разделянето на водните атоми. Реакцията на водорода и кислорода през нощта отделя тази енергия и я доставя в електрическата система.
Учените от Станфорд са открили, че соларните клетки от метални оксиди складират по-ефективно енергия в сравнение със силициевите соларни клетки. Първите са по-ефективни при превръщането на фотони в електрони при нагряване, докато вторите губят ефективността си при повишаване на температурата.
Според Чуех откритието предлага не само денонощно съхранение на слънчева енергия на ниска цена, но и водороден газ от разграждането на водата, който би могъл да захранва машини и превозни средства без замърсяване. По думите му такъв енергиен цикъл може да позволи на хората да съхраняват газове и да ги транспортират през тръбопроводи, за да избегнат отделяне на въглерод.