ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Третата рожба на британския принц Уилям и херцогиня Катрин се роди в елитното отделение Lindo Wing на лондонската болница "Сейнт Мери", където дневният престой струва 5670 паунда, или около 8900 щатски долара, пише Профит.бг.
Оказва се обаче, че средностатистическото американско семейство плаща повече за едно раждане, отколкото кралската фамилия на Великобритания, пише Marketwatch.
Дукесата на Кеймбридж можеше да се възползва от единична стая със собствена баня и тоалетна, хладилник и богат избор от здравословни храни, включително и меню от подбрани вина.
Звучи шикозно, но всъщност кралските особи са се разделили с по-малка сума пари, отколкото биха били необходими за най-обикновено раждане в Съединените щати.
По данни на The Economist, средната цена за естествено раждане отвъд Океана достига 10 800 долара. Сумата не включва разходите за прегледи по време на бременността, както и грижите за родилката след раждането, с които сумата набъбва до внушителните 30 000 долара.
Факт е, че по-голямата част от тези плащания се покриват от застрахователните компании, но в повечето случаи пациентът доплаща средно по 3000 долара за раждане. В много европейски държави тези разходи се покриват изцяло от държавата или здравноосигурителните компании, припомня изданието.
Раждането на дете в Съединените щати, всъщност, е най-скъпото в света. Страната изпреварва по този показател дори Швейцария, където естественото раждане струва средно около 7800 долара.
На трето място е Австралия (5300 долара), следвана от Франция (3500 долара) и Чили (2800 долара). Във Великобритания средностатистическите семейства обикновено плащат по около 2500 долара - над три пъти по-малко от цената на дневния престой в Lindo Wing.
Непосредствените харчове около раждането на едно дете обаче са само част от проблема, пише Marketwatch. Ако Уилям и Кейт бяха наети служители с редовни трудови договори, щяха да имат право на 37 седмици платен родителски отпуск и до 50 седмици неплатен.
В САЩ обаче няма политика за платено майчинство, което прави отглеждането на децата в първата им година още по-трудно от финансова гледна точка.
За едно семейство с две деца разходите за детска градина надхвърлят средното ниво на жилищните наеми във всички 50 щата. В 35 от тях те са по-високи дори и от средната вноска по ипотечен кредит.
В България раждането, независимо дали е естествено или със секцио, се покрива от Здравната каса. Според резултатите от различни проучвания и анкети обаче, за естествено раждане се доплащат между 900 и 1700 лв, а за цезарово сечение - от 1400 до 2200 лв, в зависимост от избраното родилно отделение.
Родителите могат да избират лекарски екип, за който се плаща допълнително, както и за различни други "екстри", като присъствие на бащата по време на раждането, самостоятелна стая за майката, раждане във водна среда и други услуги извън основния пакет.