Загрижил се Радев, че плащаме скъпо за F-16. А кой ще се загрижи за милиардите към "Боташ", г-н президент?

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Първият български изтребител F-16 се превърна в ябълката на раздора в поредния задочен спор между Бойко Борисов и Румен Радев.
Стопанинът на "Дондуков" 2 отправи остри критики по отношение на избора на представения само преди дни самолет, с който последното правителството на Борисов постави началото на нов етап от модернизирането и развитието на отбранителните способности на военновъздушните ни сили.
От Валенсия Борисов коментира, че държавният глава е "подшушнал" на журналисти за технически неизправности в изтребителя F-16 Block 70, който се приземи в Трета авиобаза в Граф Игнатиево на 2 април.
На свой ред президентът прехвърли топката към финансовите параметри по закупуването на бойната ескадрила:
"За F-16 платихме скъпо, чакахме дълго. Ще го поддържаме много скъпо и много дълго" Такъв беше изборът на Борисов през 2019 година".
Припомняме, че през 2019 г. българското правителство, или третият кабинет "Борисов", плати 1,3 млрд. долара, тогава около 2,2 млрд. лева за производството и придобиването на осем F-16. Освен изтребителите пакетът включваше обучение на пилоти и авиационни инженери, логистика, помощно оборудване и военна техника.
На фона на драката между Борисов и Радев за бойните самолети, и днес към Турция отлетяха 1 милион лева по договора с "Боташ", подписан по времето на служебния кабинет на Гълъб Донев.
В резултат на "далновидното" споразумение българската енергетика всеки ден е на минус 1 милион, а общественият доставчик "Бургаргаз" е в тежко финансово състояние - дългът му към турската компания вече е четвърт милиард, продължава да расте главоломно, а българското дружество е на косъм от фалит.
"Щетата по този договор не е измерима с нищо друго. Този, който го е сключил, трябва да отиде и да се моли поне да се разминем с един милиард", коментира неотдавна Борисов.
За 13 години държавата ще трябва да плати близо 2.2 милиарда долара такса услуга за природен газ по договор, който на практика не се използва. Въпреки опитите на правителството Гълъбо-Радевото споразумението да бъде предоговорено, засега няма индикации за успех, а единственият начин да бъде развалено, е сумата по него да бъде изплатена изцяло предсрочно.
Като продължение на спора му с Борисов Радев го посъветва да "развърже кесията и неговото правителство да осигури повече средства за бойния F-16".
А кой ще развърже кесията, за да плати милиардите към "Боташ", г-н президент?


