Защо е опасно да пием хлорохин вкъщи? Ето парещия коментар на професора кардиолог Мария Миланова от "Пирогов"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За щастие, около 80 на сто от пациентите ще прекарат безсимптомно болестта, но друга част ще бъдат обект на връзка с личния лекар и той директно ще ви насочи към спешното звено или телефон 112, след като попълним теста, който пусна преди време "Пирогов". Това заяви пред бТВ проф. Мария Миланова - кардиолог в "Пирогов".
Единият вариант на приложението, след като го попълните, е: останете си вкъщи. Целта е да не се струпват пациенти по кабинетите. В Пирогов има много добър триаж в момента, който изключително добре извършва тези функции, но приложението е полезно за всички нас, обяви тя.
Запитана какви са симптомите на коронавирус, тя обяви, че става дума за респираторни форми - болки в гърлото, затруднено дишане, кашлица. Не са за пренебрегване и гастро симптоми, конюктивита, загубата на обоняние. Едно от последните неща, които прочетох е, че е възможно да има неврологични симптоми. Загубата на обоняние, на вкус е симптом на централната нервна система, обясни тя.
Нямаме отговор все още защо умират млади хора без придружаващи заболявания. Отговор за младите хора няма. Не са категорични данните, че топлото време ще намали експозицията на заразата, обяви докторът.
Всички кардиологични дружества заостриха вниманието за използване на хлорохин при сърдечно болни пациенти поради високия риск от внезапна сърдечна смърт. При някои може да подейства добре, но при сърдечно болните е опасно. В Европа и Щатите прилагат белодробен ултразвук при коронавирус. Той е много по-приложим и изключително прост метод, дори се предлага он лайн обучение на медици, аз участвах в такъв уебинар, обяви тя. Колеги сравняват беродробния ултразвук с рентгена и скенера дори, допълни тя.
Когато пациентът е в интензивното отделение най-важното е да се спаси животът му. Препоръката е да бъдат внимателни лекарите, няма лекарство, но има протоколи и данните се актуализират. Има данни, че пациентите са чувствителни към вливанията, посочи професорът.
Запитана за профилактичното пиене на хинин, проф. Миланова посочи, че самолечението е изключително опасно. Когато има нужда, трябва да се обърнете към лекар. В момента, действително, мерките, които взе правителството и националният щаб, на нас ни дадоха възможност да се организираме и сега, месец по-късно, ние сме много по организирани, обяви тя.
Следващите две седмици са изключително важни да спазваме мерките, отсече проф. Миланова.
При нас, в "Пирогов", идват пациенти, които от вратата влизат в шокова зала, т.е. те се интубират на входа на "Пирогов". Вероятно се стои вкъщи до последния момент. Един телефонен разговор с колега, ще ви даде насока, посочи още тя.
Нашите сърдечноболни пациенти със сърдечна недостатъчност и исхемична болест на сърцето - нека близките се погрижат за тях и да ги проконтролират дали си пият хапчетата, дали всичко е наред с тях, обясни проф. Миланова.