BG EN

За да бъдат красиви листата на аглаонемата, трябва много светлина

Двор

За да бъдат красиви листата на аглаонемата, трябва много светлина

77189
на 20.11.2015
За да бъдат красиви листата на аглаонемата, трябва много светлина
Автор:   ПИК

Обича корените й да са на топло, затова не поставяйте саксиите върху теракота или мрамор

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Видях в цветарски магазин едно цвете - казаха ми, че се казва аглаонема и много ми хареса. Това дифенбахия ли е? Моля, дайте малко повече информация - как се отглежда това цвете?

препоръчано

Аглаонемата е привлекателно и лесно за отглеждане декоративнолистно стайно растение със своите големи, копиевидни листа, изпъстрени със сребристи петна и здравата си конструкция. Растат и на сянка, но красивата им листна окраска изисква много светлина. Братовчедка е на дифенбахията, антуриума и спатифилума. На височина достига до 50-70 см. Аглаонемата и дифенбахията на пръв поглед могат да се объркат много лесно. Но при по-внимателно вглеждане се виждат и разликите. Растението е оформено като храстче и е по-ниско. 

Едно предимство на аглаонемата е, че с времето не се получава такова оголване на стъблото, както е при дифенбахията 

В допълнение цъфти продължително, като цветчетата са малки, събрани в съцветие ягода. Странното съцветие понякога обърква хората, които го мислят за болен деформиран лист. Това води до нови грешки в търсенето на проблема. Цветовете приличат много на тези на спатифилума, но са винаги със “зелена качулка”. Намират се под листата и ако се потърсят, могат лесно да се открият. В стайни условия цъфти рядко, а още по-рядко връзва плодове. 

Предпочита нормална стайна температура, но се чувства превъзходно и в по-топли помещения 

Температурата в никакъв случай не трябва да пада под 18 градуса. Оптималната е в границите 22-23 градуса. Обича корените й да са на топло, затова не поставяйте саксиите върху теракота или мрамор, освен ако не сте с подово отопление. Не понася студените течения. Внимавайте през зимния период да не я оставите в близост до отворена врата или прозорец, защото едно по-дълго проветряване може да коства живота й. Среда с повишена влажност на въздуха е идеална за нейното отглеждане.

Целогодишно пулверизирайте листата с достатъчно престояла вода със стайна температура

Ако нямате възможност за това, поне поставете саксията върху по-широка подложка, с камъчета и вода, но в никакъв случай дъното на саксията не трябва да е потопено във вода, защото корените ще загният. Този очарователен представител на семейство Araceae през зимата се нуждае от ярко осветление, а през лятото не бива да попада под въздействието на преки слънчеви лъчи. И в двата случая трябва да се съобразявате с тези нужди на растението, за да запазите красивите му шарки. 

През целия вегетационен период аглаонемата се нуждае от обилно поливане, но след като повърхността на почвата е леко засъхнала

Аглаонемата е отровна. При работа с нея е добре да се използват ръкавици, за да се избегнат евентуални дерматити. Ако се сдъвче коя да е част от растението, се появяват отоци, болка в устата и гърлото, а при контакт с очите - конюнктивит и изменение на роговицата.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК