ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всяко езеро е красиво самљ по себе си. Независимо от това дали е голямо, или малко, обрамчено с камъни или не, то е скучно без растения. За да може композицията да изглежда особено красиво, растенията трябва да бъдат с различна височина и да се отличават по външния си вид. Това ще ви позволи да превърнете езерото в едно от най-привлекателните кътчета в градината, което ще конкурира дори цветната леха.
Ако площта на водоема е много малка, най-добре е да не го запълвате с растения, а да засадите около него ниски хвойнови видове и стелещи се декоративни храсти. На обрамченото с камъни езеро пък най-добре ще отиват наредени кашпи с пищни цветя. Около езеро с по-големи размери засадете непретенциозни многогодишни видове, например декоративни треви, които се срещат в природата по бреговете на реките. Всяка разновидност на хостата може да украси крайбрежната територия.
На първия ред трябва да разположите ниските растения, основно почвопокривни многогодишни видове. Зад тях - по-високите, например перуники, папрати, ружи. Прекомерно разрасналите се растения трябва периодически да презасаждате.
Ако дълбочината на езерото е повече от половин метър, тук можете да разположите водни лилии и други обичащи водата растения или дори плаващи саксии. Не прекалявайте обаче - те не бива да заемат повече от половината водна повърхност. Преди да пристъпите към озеленяването на езерото, нарисувайте примерна схема с растенията. Внимателно ги подберете по форма, окраска и височина, като се съобразявате и с дълбочината на водоема. Дайте воля на фантазията си.