Изброиха всички воаяжи на Радев за последните три месеца - нито едно от пътуванията му няма полза за държавата

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Темата със задграничните пътувания на Румен Радев влезе в арсенала на яростната битка между държавния глава и лидерът на най-голямата политическа сила у нас - Бойко Борисов. Припомняме, че лидерът на ГЕРБ заяви, че правителственият самолет не може да кацне от воаяжите на президента, които обаче били неефективни.
Извън това обаче е важно българските данъкоплатци да знаят за какви воайяжи политиците харчат парите им.
И най-важното - каква е ползата за държавата.
Само за последните три месеца президентът Радев направи тур за овации до следните дестинации:
На 9 април пристигна в Делфи, Гърция, за Делфийския икономически форум, придружаван от представители от собствената си администрация и вероятно подбирани от него представители от бизнеса, за които нито нещо се знае, нито нещо се съобщава. Там Румен Радев направи изказване пред участниците в събитието и се срещна със своя гръцки колега - президента Константинос Тасулас, както и с представители на международни организации и на бизнеса. Коментира, че "...интересът да се инвестира в България е огромен", но ловко прехвърли топката и обяви: "Българският парламент не отговаря на този интерес".
Накратко: Конкретна полза за българите и държавата от това пътуване, няма.
На 29 април Радев е във Варшава, Полша за среща от форума „Три морета“. Обсъджат се перспективите за насърчаване на икономическия обмен и инвестициите между България и Полша с представители на Полско-българската търговска камара. В първия ден от посещението си Радев се среща с представители на полски и български компании в областта на транспорта, енергетиката, хранително-вкусовата промишленост, фармацията, отбраната, банковия и застрахователния сектор, които имат сериозен принос за двустранния икономически обмен или планират да инвестират в страната ни. Яснота за това кои са родните бизнесмени, съпроводили Радев, няма, както не е ясно в какви среши са участвали и какви договори са сключени.
Накратко: Конкретна полза за българите и държавата от това пътуване няма.
На 18 май Радев вече е устремен към далечна дестинация - отпътува за страната на изгряващото слънце, придружаван от съпругата си Десислава Радева. С екипа от президенството уплътняват пет дни туризъм на държавна сметка с протокони срещи. Посещението е обявено като представително за страната ни при отбелязването на Деня на България на ЕКСПО Осака 2025, където японският бизнес и гражданите, които са проявили интерес, са се запознали с културата, историята и традициите на България. Кой от японския бизнес е провяли интерес към нас, не е ясно, колкото за японците - те и без Радев обичат да посещават страната на розите.
Аудиенцията на Радев с император Нарухито е мимоходом - само 30 минути, без атрибутите на императорската власт, колкото двамата да си разменят любезности. Даже и Десислава Радев не е поканена в императорските покои. Подписана била Декларация за стратегическо партньорство между България и Япония с министър-председателя Шигеру Ишиба. Кой от българска страна подписва документа, също не става ясно, защото представител на правителството няма. Но пък това е "важен символ и закономерна стъпка в двустранните ни отношения", обявява Радев.
Рекапитулация: Конкретна полза за българите и държавата от това пътуване няма.
На 9 юни президентът заминава за Астана, Казахстан, а в делегацията на българския държавен глава бе обявено, че са "представители на компании от областта на иновациите, индустрията, високите технологии и отбраната, които ще търсят възможности за разширяване на сътрудничеството с фирми от Казахстан". Списък на тези хора официално не е оповестен.
Разменени били редица документи за задълбочаване на двустранното партньорство, казаха от президентството, но конкретика не последва Така и реално на този етап полза за българите и държавата от това пътуване не можахме да видим.
Само ден по-късно, на 10 юни, Радев лети за Ташкент, Узбекистан, съпровождан пак от негови хора от администрацията и бизнеса, където пак се подписват някакви споразумения и документи с мъгляво алабала съдържание в перспектива, но нищо ясно и точно към момента.
"С президента Шавкат Мирзиёев - Shavkat Mirziyoyev подписахме съвместна декларация за засилване на сътрудничеството между България и Узбекистан. Документът потвърждава значимите политически, икономически и културни връзки между нашите страни и взема предвид постигнатите резултати в рамките на Споразумението за партньорство и сътрудничество между страните от ЕС и Република Узбекистан", е поредната бланкетна информация от президенството.
Извод: И от това летене конкретна полза за българите и държавата няма.
Но пък в рамките на това пътуване, президентът Румен Радев дава скандално интервю за CNN, в което критикува правителстното и Народното събрание.
Няколко дни по-късно, на 16 юни, държавният глава се отправя за Албания за участие в Срещата на държавните и правителствени ръководители на страните участнички в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ).
След пленарната сесия на форума българският държавен глава ще приеме символично ротационното председателство на ПСЮИЕ от президента на Албания Байрам Бегай. Както се вижда и това посещение е с представителен характер.
Това са пътуванията зад граница на президента РуменРадев от април до средата на юни. Прави впечатление, че Радев не кани със себе си в чужбина представители на правителството и на Народното събрание, а документите, които обявява, че подписва, са бланкетни и без никакви ангажименти. Освен това - никъде не се съобщава кои бизнесмени го съпровождат и каква е ползата от тяхното присъствие в българската делегация. Радев не кани и пишещи журналисти, които по традиция осветяват тези въпроси. Неговите воайяжи се отрязават с протоколни кадри от оператор и репортер от телевизиите, БТА и БНР.
Затова и важните въпроси от тези пътувания на държавния глава зад граница са:
- Каква е реалната практическа ползата за държавата и за българите от тези полети насам-натам освен представителното присъствие на президента, разбира се.
- Какви конкретни договори за инвестиции и за развитие са били подписани?
Предполага се, че това не е най-строго пазената държавна тайна в страната ни и може точно да се посочат ползите за страната и за българските граждани.
Ако няма ясен отговор от страна на "Дондуков"2 по всички тези важни питания, то човек съвсем с основие би рекъл, че президентът залудо лети, вместо залудо да седи...
Аделина Делийска, за "Епицентър"