ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV: Здравният министър Кирил Ананиев с много важни новини за аптеките (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, зам. министър Жени Начева и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов, дадоха пресконференция по повод предстоящото въвеждане на европейската директива за верификация на лекарствата.
"Приемам тези протести като подкрепа за новата система за верификацията, че тя защитава правата на българските пациенти", каза министър Ананиев. Той отново изтъкна, че всичко това се прави по европейска директива, чиято цел е да се спре снабдяването с фалшиви продукти.
По думите на министър Ананиев, снабдяването с лекарство не може да остане скрито в сивия сектор.
"Нищо страшно няма да се случи от 10 февруари", успокои аптекарите здравният министър. "Ние ще направим един плавен старт на системата, който ще продължи най-малко шест месеца и през тези шест месеца няма да има санкции за аптеките, които не са въвели тази система", допълни той.
"В България има 3600 аптеки. От тях 2400 работят с НЗОК. Те имат необходимите компютри и софтуеър за връзки с НЗОК. Те трябва да осигурят един четец, който струва около 150-200 лв. и още около 50 до 80 лв. за надграждане на системата. Не мога да си представя, че останалите 1200 аптеки, които нямат договор, могат да работят без интернет и компютри. Най-малкото една аптека трябва да има софтуеър, с който да си поддържа складовото стопанство. Не мога да си представя, че все още има първобитно-битова поддръжка на складовите стопанства", продължи темата Кирил Ананиев.
Той отново изяви твърдото си намерение, че няма да остави нито един български пациент да бъде лекуван с фалшиво лекарство.
"Докрая на седмицата ще излезе предписание от Агенцията по лекарствата как ще се реагира на сигнали", уточни проф. Илко Гетов. По думите му, вече 2000 аптеки са се оборудвали с новата система. "Верификацията е най-малкият проблем, който може да се случи тази година. До българските пациенти трябва да достигат български лекарства", завърши той.
"Магистър-фармацевтите бяха обучавани през 2017 и 2018 г., като бяха създадени условия за дистанционно обучение те да добият необходимата квалификация за работа с новата система", допълни министър Ананиев.
На българските аптеки няма да се налага да плащат никаква такса за новата система. Проф. Гетов, който е пряко ангажиран с верификацията уточни, че в редица европейски държави се плаща месечна такса за системата, като в Румъния тя е 50 евро.
"Двата лева такса за обработване на рецепта ще останат по Наредба 10. Търговците да бъдат спокойни, но предстои да го регламентираме законодателно", завърши срещата си с медиите Кирил Ананиев.