ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ЦИК с извънреден брифинг за мистериозните 100 хиляди избиратели разлика в списъците за първи и втори тур
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ЦИК дава извънреден брифинг, за да обясни откъде идва мистериозната разлика от 100 хиляди гласоподаватели на първи и втори тур.
ПИК съобщи по-рано днес за това и публикува обяснение от експерта проф. Михаил Константинов.
Разминаването е видно в сайта на ЦИК, откъдето става ясно, че за балотажа базата за имащите право на глас е изчислена различно.
На първи тур имащите право на глас са отбелязани като 1 165 955 столичани, от които са го упражнили 455 936, или 39,10% избирателна активност.
На втори тур е отбелязано, че имащите право на глас са 1 064 772 столичани, от които са го упражнили 354 906, или 33,33% избирателна активност.
Това няма отношение към броя на гласовете за един или друг кандидат, а само към избирателната активност, обясни Константинов.
Тогава, когато говорим за графиката на страницата на ЦИК за гласоподаватели трябва да визираме регистрираните в секциите избиратели. Тази информация се получава в ЦИК от два канала - областната администрация, която от ГРАО взима информация, и второ, от ощинската избирателна комисия, която има данни от секциите, обясни Александър Андреев, говорител на ЦИК.
Информацията за първи тур е различна, уточни той. Първоначалното число като брой избиратели е базирано на евроизборите и местните избори преди време. След това е изпратено и подадено в ЦИК вярното число. 1064705 е второто число и се получава разлика от 100 000 избиратели, това не са загубени гласове, а избиратели, които са включени в избирателните списъци, посочи той.
Не можем да говорим за резултати от изборите, тъй като те се отчитат на основата на подадените гласове, заяви още той.
В тази връзка ЦИК ще промени данните от 27 октомври 2019 г. и там, където има 1165959 то ще бъде променено на 1064705, подчерта говорителят на ЦИК.
Доста запитвания имаше по отношение на изирателната активност в Плевен. Има информация от председателя на ОИК и той ни е предоставил правилната информация. Има разлика между данните от областната администрация и ОИК-Плевен. Областната администрация е изпратила, че в 10-те общини е подадена вярна информация за 115 300 избиратели и ние сме ползвали тази информация. От 196 общински избирателни комисии до 16 часа са присгигнали 150. Най-късно до утре очакваме те да предадат своите протоколи заедно с протоколите от СИК, каза още Андреев.
Обжалването на резултатите е пред Административен съд и всеки от кандидатите може да подаде жалба, като изложи твърденията си и защо смята, че са незаконосъобразни. Съдът ще прецени дали има основание за отмяна на избора, било то за кмет на община, район, кметства, обясни процедурата за касиране на вота Андреев.