ИЗВЪНРЕДНО И САМО В ПИК! Осман Октай: Цялото задкулисие организира фронт срещу ГЕРБ на изборите!
Пламен Орешарски ще е следващият Христо Бисеров в ДПС, твърди анализаторът
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Осман Октай е политик и политически анализатор. Завършил е полувисшия медицински институт в Хасково. Той е един от основателите на Движението за права и свободи (ДПС) през 1990 г. Дълги години е заместник-председател на партията. През целия този период е смятан за втория човек в партията на Ахмед Доган и за негова дясна ръка. Народен представител в 36-то, 37-мо, 38-мо, 39-то Народно събрание на България.
- Г- н Октай, изненадан ли сте от първия тур на изборите за президент?
- Аз мисля, че всички десни избиратели са шокирани от този резултат. И това идва в момент, в който Радев си приписва и се показва като натовски генерал. Това е голямата заблуда на тези избори. Това се насаждаше в предизборната кампания и много десни избиратели се хванаха на тази въдица. В този ред на мисли през тази седмица много от тях ще се усетят и на втория тур ще поправят грешката си. Всъщност у нас се случи нещо подобно на „Брекзит“ във Великобритания. Там хората масово гласуваха за напускане на ЕС, но едва на следващия ден осъзнаха грешката си. Нали после се събираха подписи, за да се свика нов референдум. Е, там това остана непоправимо, но у нас, за щастие, има възможност за поправяне на грешката. Очаквам до неделя да има отрезвяване на всички европейско и евроатлантически настроени граждани, за да не се допусне втори път това, което стана на първия тур на изборите.
- Вие следите политическата ситуация у нас в големи подробности и в този смисъл как приемате думите на премиера Борисов, който каза, че отново се задава коалицията БСП-ДПС, която застава срещу ГЕРБ?
- Отдавна аз коментирам темата за БСП и ДПС. Вижте, самата номинация на Орешарски целеше да изгради мостове за едно бъдещо управление на БСП и ДПС. Целта на двете партии бе да върнат модела „Орешарски“, като този път „златният пръст“ ще е на патриотите. Визирам Волен Сидеров, който е при тях. Въпреки че сега той участва на изборите под общото „обединени патриоти“. Вижте, Орешарски имаше една задача и не случайно той не седна да дава пресконференция след първия тур.
- Каква е била неговата задача…
- Задачата му бе една единствена. Той трябваше да посочи виновните за провала на неговото правителство, визирайки двамата председатели – Сергей Станишев на БСП и Лютви Местан на ДПС. Вината пада на тях, в момента те не са фактори в партиите си и всичко е наред. БСП и ДПС са чисти, а всичко е било дело на Станишев и Местан. И видите ли, след като двамата вече ги няма, кабинетът му е бил толкова успешен, че той пак може да стане премиер в следващото управление на БСП и ДПС, подкрепени със „златния пръст“ на патриотите. Искам да подчертая нещо. Бъдете сигурни, че освободеното място на Христо Бисеров в ДПС, който беше ключова фигура, ще се заеме от Пламен Орешарски. Ще го видим и на парламентарната трибуна, и в ДПС. Ако преди е живял в редиците на БСП, скоро ще го видим в тези на ДПС. Защо не и на мястото на Петър Чобанов. Следващото му кариерно развитие ще е в ДПС. И ако не следващ премиер, при управление на ДПС, то най-малкото вицепремиер или финансов министър.
- Преди втория тур на изборите за президент ще има ли прегръдка между ДПС и БСП. Лидерът на движението Мустафа Карадайъ намекна, че няма да се спускат указания към симпатизантите на партията, но те са показали, че „искат промяна“. Това как го разбирате…
- Гледах снощи изказването на генерал Румен Радев и на Мустафа Карадайъ. Нека само ви кажа, че той е мой кадър. Аз не бих го наричал лидер на ДПС, защото той е поставен на този пост. Истинският лидер на движението е онзи, който се крие в сараите – Ахмед Доган. Карадайъ е назначеният администратор на ДПС. Нали знаете как им казва Доган на назначените си – „мъжка секретарка“. Виждате, че Лютви Местан също потвърди това, но след като го детронираха. И той си призна, че е назначен на поста лидер на ДПС. Това е отклонение малко от темата. Добре сте хванали думата „промяна“. И БСП, и ДПС я използват. Но и двете партии не обясняват какво значи това. Ако промяната означава да детронират реформаторскоцентриското управление на страната, което е проевропейско и проатлантическо, и отново да върнат като реванш модела „Орешарски“, надали… Предполагам, че това имат предвид под “промяна“ – тя минава през кандидата за президент генерал Румен Радев, БСП и ДПС.
- Какво да очакваме през тази седмица до балотажа?
- В момента всичко е в ръцете на ръководството на ГЕРБ. Само от тях зависи изходът на балотажа. За тях е най-важно правилно да разчетат резултатите от референдума. Този резултат, който се случи и е плод на волята на над 3 млн. български граждани, трябва да им е основна точка. Въпросите в референдума са противоречиви, но обществото ясно показва, че иска промяна в политическия модел и в Конституцията. Която партия успее да отговори адекватно на това искане, ще спечели. Вярвам, че около ръководството на ГЕРБ има достатъчно добри анализатори, които правилно ще разчетат резултатите от референдума. Защото в последните месеци виждаме, че много „добронамерени“ пиари, политолози и анализатори просто подведоха Бойко Борисов и му докараха този провал. Ако си припомним какво се казваше от ГЕРБ в началото на лятото, че и лицето „х“ да се издигне от партията, дори и да не е известен, ще стане президент. А какво стана, че дори и председателят на Народното събрание да е кандидат, нещата не са сигурни. И защо стана така. Защото цялото задкулисие организира фронт срещу ГЕРБ.
- Предвиждате ли нова роля на патриотите…
- Освен ДПС, никоя партийна централа не капсулира ядрата си. Според резултатите, които извадиха социолозите, генерал Радев е взимал гласове от много широк спектър хора, включително и от десни избиратели. София гласува за „червен“ генерал, мислейки го за натовски генерал. Какво е това? Това говори само за едно – има огромен хаос в електоралното пространство. Просто симпатизантите на отделните политически партии не се подчиняват на централите си. Това е и причината по време на пресконференциите политиците да внимават с посланията си. Георги Първанов от АБВ се плъзна с думите, че ще направят допитване до структурите си, за да решат хората по места кого да подкрепят на балотажа. Той шикалкави, защото БСП и генерал Радев просто изсмукаха техните гласове. Това означава, че АБВ няма шанс, няма бъдеще и в момента са в паника. Отделно от това патриотите са много особена коалиция. Те имат инструменти, които използват според ситуацията. Нека да кажем, че т.н. патриоти, когато конфронтират обществото, когато разделят обществото, когато сблъскват етноси и когато имат антитурско говорене, антициганско говорене, наливат вода в мелницата на ДПС. Когато правиш нещо такова, аз не мога да кажа, че това са патриоти. И тук интересна роля има Волен Сидеров. Той седна на масата за пресконференции след първия тур и всички се изкарваха българофили, но не обясни къде е скрил руските знамена, които развяваше преди време на всичките си политически мероприятия. Нали съгласуваше дейността си с Москва. Е, питам аз – как всичко това ще се възприема от българския избирател.
- Може ли партиотите да решат избора...
- Всъщност Патриотичният фронт и останалите политически формации, за разлика, подчертавам това, от ДПС, включително Марешки, включително други малки партии просто нямат контрол върху избирателите си и тяхното поведение по време на гласуване. Аз очаквам двойката на ГЕРБ да победи на балотажа. Защо? Нека само припомня, че съм правил много избори и съм бил шеф на предизборния щаб на ДПС цели 11 години. Познавам много добре нагласите на хората. На балотажа може доста гласове да минат към генерал Радев, но е важно какво ще направят големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас и т.н. Вярвам, че хората в тези градове, които са европейски насочени, ще отрезнеят и ще гласуват за стабилността на България. Радев може да привлече електорат, но за десните е важно просто да си върнат големите градове. Пак ще кажа, че вярвам, че десните ще се събудят и ще запазят стабилността. Подобни неща се случиха и в Черна гора, случиха се и около Вучич в Белград. Ключът за стабилността не само на България, а и на Балканите ще се определи на балотажа. Може думите ми да ви изглеждат силни, но това са фактите. Неслучайно на територията на България е най-големият сблъсък на САЩ и Русия. Неслучайно НАТО прави много силна логистика в Румъния и в балтийските републики, но много внимателно пипа и работи с България. Неслучайно към България има такава агресия от Путин, по-специално от хора от екипа му, относно логистиката на НАТО. Всичко това и като прибавим условията на минаващата почти през гражданска война Турция, визирам ареста на над 12 депутати и стрелбата срещу заместник-председателя на Републиканската партия, е тревожно. Путин и Ердоган се прегърнаха, а това трябва да е много голям знак за нас. Искам да подчертая нещо, което се надявам хората да разберат и вникнат по-дълбоко в проблема. За България няма голяма опасност от бежанска криза, бежански поток и такива неща. Причината е, че сирийските мигранти, които наистина бягат от войната в страната им, са заложници на Ердоган. Той не ги пуска и никога няма да ги пусне към Европа и към България. Какви бежанци хващаме? Задържаме афганистанци, иракчани и други разни. В момента турската войска освобождава санитарна зона в Сирия – около 150-200 километра навътре в страната, с една единствена цел. Утре тези хора, които в много голямата си част вече са натурализирани турци, ще се върнат в тези части на Сирия. В най-близко бъдеще тези хора ще бъдат много силна колония на Ердоган и Анкара в борбата им с кюрдите там. Целта на Ердоган в момента е да получи кеш пари от Европа, за да може да отглежда и издържа тези сирийци. Това е причината да чуваме от самия Ердоган или от негови министри заплахите, че ако не получат пари, ще наводнят Европа. Няма да го направят, защото тези сирийци им трябват. Важно е хората в България да разберат, че изборите за президент нямат само отношение към случващото се у нас. Те са важни избори и трябва да се запази европейският път. Тези избори имат пряко отношение към стабилността на Балканите, към стабилността на България и към стабилността на Европа. Когато Балканите не са стабилни, Европа също не е стабилна.