ИЗВЪНРЕДНО! Пирамидата BETL гръмна? Мнимите схемаджии опитват за последно да измъкнат още някой милион от джоба на наивните инвеститори (СНИМКИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скандалната Понци схема на компанията BETL е на път да отмъкне парите на хиляди българи, алармират пред ПИК шокирани инвеститори.
Припомняме, че финансовата пирамида нашумя през последните седмици. BETL предлага висока доходност и бързо забогатяване, като изисква първоначална инвестиция от 540 до 27000 долара. Срещу инвестицията съмнителната компания предлага ежедневен доход в рамките на 2 години. Финансовата схема предвиждаше възвращаемост на инвестицията в рамките на месец-два.
Включването в пирамидата и последващото получаване на доходи се осъществя чрез криптовалутата USDT. На клиентите се обяснява, че с инвестицията си закупуват т.нар. зарядна станция за външни батерии за телефон.
Като типична Понци схема компанията BETL дава бонуси за потребители, които доведат други инвеститори. Комуникацията между ръководителите на измамата и потърпевшите българи се осъществява единствено през чат групи в Телеграм.
През последните няколко дни BETL предостави възможност на всички потребители, които надградят едно ниво на инвестиция, да получат още едно ниво бонус. Според данните от Телеграм групите до днес инвеститорите са наброявали близо 20 000 души. Голяма част от тях са се възползвали от "офертата" на компанията и са вкарали суми, вариращи от 3000 до 11 000 лева. Простата аритметика показва, че ако само 5000 души са се възползвали от предложението и са инвестирали средно 7000 лева, то общата сума на постъпленията възлиза на 35 млн. лв.
Ден, след като предложението на BETL изтече, потребители започнаха да се оплакват, че не получават сумите, заявени за теглене от акаунта в сайта на компанията. Първоначално ръководителите на схемата обявиха, че проблемът е свързан с хакерски атаки на конкуренти, фалшиви акаунти и проблеми с раздаването на коледните бонуси.
Късно тази вечер в телеграмите групите се появиха съобщения от организаторите. В тях те призовават инвеститорите да вкарат 99 USDT, равняващи се на 99 долара, в акаунтите си, за да удостоверят, че не са фалшиви профили.
Как и защо се изисква сумата от 99 USDT, а не например 1 USDT, не става ясно. Но сметките отново показват, че ако половината клиенти се вържат на номера, компанията за финал ще прибере още близо 1 млн. долара.
Притеснително е, че мнозина клиенти на BETL вече преведоха сумата с надеждата, че ще продължат да получават ежедневни доходи.
Други, усетили, че са измамени, алармират през социалните мрежи инвеститорите да не се връзват на условието.
Трети пък разпространяват видеа как чупят зарядните станции на BETL.
На фона на разпадащата се Поци схема компанията твърди, че прави мащабно коледно парти. Първоначално беше заявено, че на него ще присъстват музикалните изпълнители Иван Динев-Устата и Нели Петкова. Във Фейсбук двамата отрекоха да се съгласявали да участват на подобно събитие и призоваха феновете им да не се връзват на пирамидата.
Олимпийският ни шампион по вдигане на тежести Карлос Насар също е сред известните рекламодатели на компанията. В последните си коментари той твърди, че не е рекламно лице на BETL, а просто им благодари, тъй като те са му спонсори.
Според публичната информация BETL е регистрирана под името BLUE ELECTRIC TECHNOLOGY LIMITED в Англия, но финансовите отчети на компанията показват липса на реална дейност.
Сигнали за дейността на BETL вече са изпратени до ГДБОП, Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Европейския парламент. Засегнатите се насърчават да подадат жалби и да споделят информация за своите случаи.
Инвеститори обаче се съмняват, че т.нар. генерални мениджъри за България са реални хора. Друг голям проблем е, че цялата схема минава през криптовалута, което прави почти невъзможно проследяването на трансакциите и разплитането на пирамидата.
Междувременно в социалните мрежи други подобни схеми вече набират популярност.
Експертите по киберсигурност препоръчват на потребителите да бъдат изключително внимателни с платформите, които обещават висока доходност без ясна икономическа логика. Ако сте станали жертва на измама, подайте сигнал до ГДБОП или ДАНС.