ГОРЕЩО
Тиктокърът Стоян Колев изживял тежки дни в ареста - цигани му спретнали голяма гадория
Седем задържани при акцията в кметство "Приморски" по случая "Баба Алино"
НОВА ТРАГЕДИЯ! Две деца загинаха при катастрофа на пътя Мездра - Бодунец
ПОСЛЕДНИТЕ ДУМИ на убитата в Угърчин Даниела: Умирам, извикайте линейка
Истината зад отказа на Дара да участва в бляскавия фестивал в Баку
Страната използва геотермалните си източници за производство на ток и парно
Исландия, чиято политическа система се дава за пример от днешните протестиращи, е единствената в света държава, където 100% от тока се произвежда от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Наскоро Исландия се открои като държава за пример, на фона на разкъсания от кризи и войни свят. Икономиката ѝ расте, въпреки световната рецесия, народът е представен подобаващо в парламента, конституцията на страната се пише онлайн. Страната е известна със спиращия дъха пейзаж, с гейзерите си, със своята Синя лагуна. Сред енергийните „нърдове“, Исландия е добре позната с многото възобновяеми източници на енергия и особено с достигането до вулканичните основи на острова за разработването на геотермални ресурси. За сравнение, в България благодарение на бума на ВЕИ-централите, този дял е около 15% и то вече създава проблеми - недостиг на капацитета на електроенергийната мрежа и резки скокове в цената на тока, която е реалната причина за протестите срещу високите сметки у нас. Исландия днес генерира 100% от електричеството си от възобновяеми източници: 75% идва от огромни ВЕЦ-ове, 25% от геотермални централи. Не по-малко важно е, че страната си осигурява 87% от търсенето на топла вода и отопление с геотермална енергия, основно чрез огромна мрежа от местни отоплителни системи. Като цяло, водните и геотермалните източници изпълняват 81% от основните нужди на Исландия за електричество, отопление и транспорт. Това трябва да е рекорд в модерната епоха. Определено исландските политици го мислят, защото препратките им към това са чести.препоръчано


