ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Възможно ли е да се възстанови слухът при диагноза нарушена проводимост на слуховия нерв, лечимо ли е това заболяване?
Р.Т., Стара Загора
При чуващия човек всички звукови колебания постъпват в средното ухо непрекъснато. Чрез слуховия нерв, превръщайки се в електрически импулси, те попадат в кората на главния мозък.
По нея импулсите се разпростират и осигуряват взаимодействие на слуховия център с речевия, зрителния и други центрове на мозъчната кора. Така възникват думи, образи, представи. Често при оглушаване в активна или напреднала възраст пострадалите запазват известна възможност в кората на главния си мозък за постъпване на импулси чрез слуховия нерв. Ако на такъв човек се постави слухов апарат, има значителен шанс мозъчната му кора да се активизира. И колкото по-кратък е срокът от момента на загубата до поставянето на слухов апарат, толкова по-бързо пациентът може да се завърне в света на звуците.
Ако той носи слуховия апарат през целия ден, а не от време на време, ухото и мозъкът му получават достатъчно звукови стимулации и са принудени постоянно да преработват постъпващата информация. Това се оказва решаващо за възстановяването на изгубените функции. Днес съществуват разнообразни модели на слухови апарати - обикновени, които се поставят зад ушите, както и вътрешни, вътреканални и пр. Най-съвременните са толкова малки, че почти не се забелязват в ушния канал. Друг модерен метод за възстановяването на слуха е кохлеарната имплантация, при която във вътрешното ухо по хирургичен път се въвежда електронно устройство. То превръща звуците в електрически импулси и стимулира слуховия нерв. Но условията за това хирургично вмешателство са много, а и самата операция е скъпа.