Карлос Контрера от ВМРО гневно: Главният прокурор не участва в Заверата на партиите. И му отнеха незаконно Следствието

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парламентът направи показно за "съдебна реформа" - на второ четене приели текстове за Следствието, които преди това са отхвърлени на комисия.
Абсолютно дилетантски, на крак, на коляно, урболешката извадиха Следствието от Прокуратурата. Изпълнители на поръчката са от "Възраждане", съучастници са депутатите от ГЕРБ, ДПС и Има такъв народ на Слави Трифонов.
Де факто превръщат Следствието в трети стълб в съдебната власт, самостоятелен. На прима виста звучи добре - власт власт възпира. От правна гледна точка - създаване на допълнителен хаос, още една държавна структура, която да харчи парите на данъкоплатците без абсолютно никакъв ефект. Как Прокуратурата ще води разследвания, след като я лишите от основен инструмент за провеждане точно на тези процесуално-следствени действия? Тук става дума за разследване на тежки престъпления, с тях се занимава Следствието.


Защо се прави - за да се удари Прокуратурата, да й се отнеме възможността да разследва престъпления (и то тежки). Прави се точно сега, за да се сложи подходящият човек, който да контролира следствените дела, за да не стават грешки. С други думи - за разпъване на чадър над едни и тормоз над други. И си задаваме въпроса - каква ще е ефективността на Националната следствена служба и окръжните такива? Отговор няма, не е правен анализ, няма обективно изследване на натовареността, на хода на преписките.
С този ход ГЕРБ, Възраждане, ДПС и ИТН просто целят в разразилото се противопоставяне между Главния прокурор и партиите да получат предимство, вероятно за да не разследват някои техни действия и връзки. Това е поредно свидетелство, че партии и политици не просто искат да се месят в съдебната власт, но и да я контролират.
Този законопроект спокойно може да бъде наречен Поправката Гешев, а законът за изменение - АнтиГешев. Тъжно и жалко е, че българският Парламент се е принизил до там, че да приема законодателство ад хок и срещу конкретна институция и човек. Това няма нищо общо с правото и параламентаризма, а е един лобистки, клиентелистки ход с цел атака по още една линия срещу Главния прокурор, защото не участва в партийно-олигархичната завера в момента, защото публично й се противопостави и започна да повдига завесата.
Надявам се, че Конституционния съд ще бъде сезиран и тази срамна сценка ще бъде пратена в коша с гриф "противоконституционно"!
Карлос Контрера