КАТЕГОРИЧНО: Магистратите във ВСС защитиха независимостта на прокуратурата и съдебната власт - зоват за спазване на конституционно установените демократични принципи и върховенство на закона
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пленумът на ВСС прие позиция с призив за зачитане върховенството на закона, възстановяване на институционалния диалог и отстояване разделението и независимостта на конституционно определените власти.
„Висшият съдебен съвет призовава за спазване на конституционно установените демократични принципи, за възстановяване на институционалния диалог, проява на държавническа отговорност и зачитане върховенството на закона. Отправяме апел за отстояване разделението и независимостта на всяка една от трите конституционно определени власти и недопускане на институционални и междуличностни конфликти“, гласи позицията, пише "Монитор".
Тя бе подкрепена от 12 от членовете на ВСС, а 5-ма гласуваха „против“ - Лозан Панов, Атанаска Дишева, Олга Керелска, Цветинка Пашкунова и Красимир Шекерджиев.
Преди няколко дни Прокурорската колегия на ВСС излезе с декларация, в която се призовава за спазването на върховенството на закона и нормален институционален диалог във връзка с ескалиращото напрежение.
В началото на дебата по време на заседанието на Пленума на ВСС в сряда главният прокурор Иван Гешев се оттегли от обсъждането и гласуването, поради факта, че част от ситуацията го касае лично. „Има опасност да не съм достатъчно обективен. С тази декларация, която ние внасяме в Пленума, ние не искаме да бъде подкрепена прокуратурата, нито да бъде атакувана която и да е от институциите в България. Становището на Колегията е изразено и качено на страницата на ВСС. Това, което ние смятаме за правилно е да се обсъдят три аспекта – нормалната комуникация между институциите, върховенство на правото и третото – спазването на разпоредбите на Конституцията за разделение на властите. Това е държавническият подход и Пленумът следва да го приеме. Не може всички проблеми в държавата да се прехвърлят на съдебната власт. Отговорност носят и другите власти, в зависимост от функционалната си компетентност. Ще призова тази позиция да не се политизира“, посочи Гешев, след което се изключи от обсъждането.
„Това, което се предлага е малко нагло и арогантно. Президентът има право да прави своите изказвания, независимо дали се харесват на г-н Гешев“, противопостави се на нормалния диалог председателят на ВКС Лозан Панов. Атанаска Дишева пък не видя нищо „безпрецедентно“ в говоренето на президента и също подкрепи атаката му срещу държавното обвинение.
„Не би следвало Прокурорската колегия или прокуратурата като институция да търси подкрепа от съда. Аз съм представител на съдиите и защитавам техните интереси. Не може прокуратурата да търси подкрепа от съда, защото, ако той изрази позиция, това означава, че вече няма да е безпристрастен арбитър“, заяви пък Красимир Шекерджиев.
Калина Чапкънова обясни, че никой не иска от Пленума легитимация на определени действия. „Още веднъж искам да заявява, че всъщност нашата позиция е съвсем принципна. Ако Съдийската колегия призове Прокурорската колегия за институционална подкрепа, аз съм почти 100% сигурна, че такава няма да бъде отказана. Ние държим на няколко основни момента – спазване принципите на върховенство на правото и разделение на властите, както и поддържане на нормален институционален диалог“, посочи Чапкънова.
Председателят на ВАС Георги Чолаков посочи, че ще подкрепи декларацията на Прокурорската колегия, като изясни, че в случая не легитимира ничии действия, а изразява вота си относно нормалния диалог между представителите на различните власти.
„Пленумът на ВСС е органът, който отстоява независимостта на съдебната власт. Тя се състои от съд и прокуратура. Тук сме, за да пазим цялата съдебна власт“, каза и представляващият ВСС Боян Магдалинчев.