КЗК посече Кирил Петков: Нямаме правомощия да следим за спекула при горивата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията за защита на конкуренцията няма правомощия да следи за спекула на пазара на горива.
"Повишаването на цените на определени продукти би могло да представлява нарушение на Закона за защита на конкуренцията, само ако не се дължи на пазарните процеси, като например повишаване на търсенето, а е резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятие с господстващо или монополно положение", се казва в позиция на ведомството.
Тя е провокирана от анонса на премиера Кирил Петков, че ще разпореди проверка за истеричната ситуация по бензиностанциите в сряда миналата седмица. Тогава шофьори се наредиха на дълги опашки заради епизодични поскъпвания на бензин и дизел на определени бензиностанции.
Цените от тогава до сега не спират да растат, но все пак горивото средно е под 3 лева на литър. Средната цена за бензин А 95 е 2.81 лева, или с 13 ст. повече от истеричния 2 март, сочат данни на сайта fuelo.net. Дизелът пък е 2.86 лева, при 2.74 лв. на 2 март.
Все пак КЗК ще извърши проучване на причините за повишаването на цените на горивата през последните седмици. Комисията напомня, че от 2017 г. "Лукойл България" ЕООД, "Еко България" ЕАД, "Шел България" ЕАД, "ОМВ България" ООД, "НИС Петрол" ЕООД и "Петрол" АД са поели ангажимент под формата на приемане и прилагане на вътрешни процедури, за да гарантират съществуването на конкурентна среда в сектора.
Процедурите на КЗК обаче са бавни и продължителни. Още не е приключило производството отпреди две години, което съвпадна с началото на пандемията от COVID-19. Тогава се регистрира значителен спад в цената на суровия петрол в световен мащаб, но цените на горивата на дребно у нас съвсем не поевтиняха с пропорционален размер.
В хода на проучването комисията е идентифицирала конкурентни проблеми, свързани с ограничаване на достъпа до данъчните складове и транспортна инфраструктура на дружествата от група "Лукойл", което е от естество да ограничи вноса на горива в страната, посочва антимонополният орган.
Второто производство пък е от есента на миналата година срещу "Лукойл България" ЕООД заради ценовата политика на дружеството при търговията на едро с автомобилни горива. То също не е приключило.