BG EN

Колорадският бръмбар – враг №1 на картофите и патладжаните

Двор

Колорадският бръмбар – враг №1 на картофите и патладжаните

30013
на 24.06.2015
Колорадският бръмбар – враг №1 на картофите и патладжаните
Автор:   Ретро

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Колорадският бръмбар (Leptinotarsa decemlineata) e най-oпасният неприятел на картофите и патладжаните у нас. Явява се редовно и при масово размножаване, ако не се вземат бързи мерки, може да унищожи цялата реколта. Бръмбарите зимуват дълбоко в земята и не могат да се унищожат чрез обработка. Излизат на повърхността напролет, когато почвата се затопли и паднат обилни валежи. Летят на значителни разстояния, докато намерят картофи и започват да гризат листата им. След оплождането женските снасят яйца от долната страна на листата, които се излюпват за 3-12 дни.

препоръчано

Ларвите са много лакоми отначало изгризват само дупки в младите листа, но тия от втора и следващите възрасти изяждат целите листа заедно с дръжките. Понякога нагризват и стъблата. Не се хранят само когато се събличат или при много студено и дъждовно време. За три седмици ларвите завършват развитието си и се заравят в почвата, където какавидират. След 1-2 седмици излизат бръмбарите от второто поколение.

В зависимост от метеорологичните условия и хранителния режим, развитието на колорадския бръмбар от яйце до възрастно трае 25-60 дни. При по-топло време се развива и трето поколение, което презимува в почвата, а в по-хладните райони зимуват бръмбарите от второ поколение. Обикновено ларвите на второто поколение са толкова много, че през лятото напълно унищожават листната маса на картофите и не могат да се образуват клубени. Обичат и патладжаните, изяждат листата му и плод не може да се образува. По-рядко нападат доматите и други растения от семейство Картофови.

Борбата с колорадския бръмбар вече е по-лесна, тъй като и възрастното, и ларвите са чувствителни на редица инсектициди. Но трябва да е навременна. Още при появата на презимувалото поколение бръмбарите трябва да се събират и унищожават ръчно

Най-добре е първото третиране да се направи срещу ларвите от втора възраст, когато всички ларви от първа възраст са се излюпили и всички възрастни са излезли на повърхността. При улучване на подходящите моменти картофите и патладжаните могат да се спасят само с две третирания. Има много инсектициди и акарициди, резултатни в борбата с колорадския бръмбар. Понякога е необходимо препаратите да се сменят, защото бръмбарите привикват към тях.

 

 

 

 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 25
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК