Комисията по енергетика не прие законопроект за концесиите на Министерски съвет
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията по енергетика не прие законопроект за концесиите, внесен от Министерски съвет на първо четене. Шестима от членовете на комисията гласуваха „за”, против беше един и петима се въздържаха. Идеята на законопроекта беше да се въведат три режима за концесии, които съществуват на европейско ниво – концесии за строителство, концесии за услуги и концесии за ползване.
Възложители на концесии могат да бъдат министри и кметове. Въвежда се нов институционален ред, свързан с концесиите и контрола. Законопроектът не урежда концесиите за подземни богатства, тъй като това не се транспонира в директивата. Предложението на новия законопроект кметове и министри да възлагат концесии е да има ясна отговорност кой е провел дадена процедура за концесия.
Отговорността следва да бъде само на едно лице, според целта на текстовете му. Решение за отдаване на концесии до 25 години ще бъдат вземани с решение на общински съвет, а над 25 години с решение на Министерски съвет. Органите, които имат функции по стратегическото развитие, планирането, мониторинга, управлението и контрола в областта на концесиите са: Министерският съвет; Координационен съвет по концесиите (Координационен съвет); министрите, съобразно отрасловата им компетентност; министърът на финансите; общинските съвети; кметовете на общини; дирекция от специализираната администрация на Министерския съвет, определена със заповед на министър-председателя, наричана по-нататък „специализираната дирекция от АМС“; Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК); Сметната палата; Агенцията за държавна финансова инспекция; както и Комисията за защита на конкуренцията.
Според Данаил Кирилов, Министерски съвет е колективен орган, но наказателната отговорност винаги е за министъра. Той заключи, че с този законопроект се вменява по-голяма персонализация за наказателната отговорност.