Кризата във Великобритания: Какво следва след оставката на премиера Киър Стармър
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-голямата причина за оставката на Киър Стармър беше лошото представяне на лейбъристите на местните избори през месец май, които те загубиха катастрофално от партията на Найджъл Фараж. Това коментира кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов в ефира на NOVA NEWS. Той обясни, че Великобритания отново е в политическа криза след оттеглянето на премиера Киър Стармър.
По думите на Паунов разколът в самата Лейбъристка партия и недоволството, че не се изпълняват поетите обещания, са сред основните фактори за оттеглянето на министър-председателя. Освен загубата на вота на местно ниво, друга политическа грешка е назначаването на лорд Манделсън за посланик в Съединените щати. За този ход Стармър е посочил, че не е бил уведомен, но е трябвало да поеме лична отговорност.
„Имаше много други фактори, които тежат – войните в Украйна и Близкия изток, пандемията от COVID, както и имиграцията, която е чувствителен въпрос”, допълни журналистът. Хората искат да имат по-добър живот, но жизненият стандарт спада и икономиката буксува, посочи още той.
Според кореспондентът като почти сигурен наследник на премиерския пост се очертава Анди Бърнам. Той е кмет на Манчестър от девет години и е изключително популярен в Северна Англия. Бърнам има много добри комуникативни качества, каквито Киър Стармър не притежава, и общува много по-лесно с хората, което е негов голям плюс, уточни той.
„На 9 юли трябва да бъде обявена процедурата за подаване на кандидатури за лидерството на партията”, разясни кореспондентът. Ако има повече от един кандидат, надпреварата ще продължи до 1 септември. До момента обаче само двама кандидати са станали публично популярни, като Уес Стрийтинг вече е обявил, че ще подкрепи Анди Бърнам. „Ако няма друг кандидат, де факто Анди Бърнам остава единственият и тогава надпревара няма да е нужна, като най-рано той може да стане премиер на 17 юли”, добави Веселин Паунов.


