ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съветът за национална сигурност на Украйна предложи да бъде въведено военно положение в страната заради ситуацията в Азовско море. Предложението трябва да бъде разгледано от Върховната рада в понеделник от 16:00 часа българско време, отбелязва ТАСС. Руската агенция посочва, че ако този закон бъде приет, това ще позволи въвеждането на комендантски час, забраняване на работата на медии, провеждане на събрания, митинги, демонстрации и други масови мероприятия, допуска се въвеждането на трудова повинност и принудително интерниране на граждани от други страни.
Президентът на Украйна Петро Порошенко подчерта, че това решение не предвижда някакво изменение в действията на армията в зоната на силовата операция в Донбас и не предвижда спешна мобилизация, пише "Фокус". „Това не означава, че Украйна ще провежда каквито и да е настъпателни операции“, заяви украинският лидер.
Какво е военно положение?
Военното положение е специален правов режим, който се въвежда в Украйна, или в отделни нейни местности, със Закона „За правов режим на военно положение“ в случай на въоръжена агресия или заплаха за нападение, опасност за независимостта на държавата и нейната териториална цялост и предвижда предоставяне на съответстващите органи на държавната власт, военното командване, военната администрация и органите на местно самоуправление пълномощия, необходими за предотвратяването на заплахи, съпротивление срещу въоръжена агресия и обезпечаване на националната сигурност
Какви могат да бъдат ограниченията
• Законът позволява принудително отчуждаване на имущество, намиращо се в частна или държавна собственост за нуждите на държавата или армията. Например, могат да бъдат конфискувани автомобили.
• Може да бъде установен специален режим за придвижване на гражданите, пътуванията на гражданите на Украйна в чужбина може да бъде забранено изцяло. На ГКПП ще се проверяват документите, ще се оглеждат вещи, транспортни средства, багаж и товари, служебни помещения и жилища на гражданите.
• Законът предвижда забрана за провеждане на мирни събирания, митинги, шествия и демонстрации. Под забрана могат да се окажат и други масови мероприятия.
• Властите получават пълномощия да забраняват дейността на политически партии, обществени обединения, ако, по мнението на властите, тя цели ликвидацията на независимостта на Украйна.
Комендантски час и трудова повинност
• Законът позволява да се въведе комендантски час, т.е., да се забрани пребиваването на гражданите в определен период на улиците и други обществени места без специално издадени пропуски и удостоверения, както да се установява специален режим на светомаскировка през нощта в големите градове.
• Законът допуска въвеждане на трудова повинност за трудоспособни лица и принудително „интерниране“ (т.е. преселване) на граждани на чужди държави, които заплашват с нападение и/или осъществяват агресия срещу Украйна.
Какво ще се промени в работата на медиите
При военно положение може да се забрани работата на медиите, ако кабинетът на министрите реши, че това заплашва националната сигурност. Също така може да се въведе забрана върху работата на приемно-предаващи радиостанции за лично и колективно ползване и предаване на информацията чрез компютърните мрежи.