ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Меглена Кунева бе определена за национален координатор на Стратегията за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015 – 2020 г.
Кабинетът прие документа днес на заседание на Министерския съвет. В стратегията е предвидено до средата на годината да бъде приет нов закон за уреждане на статута и функциите на единния антикорупционен орган.
Стратегията съдържа 33 конкретни мерки в 6 приоритетни области и беше представена публично на 3 април в Министерския съвет. Областите са следните:
1. Изграждане на ефективна система от антикорупционни органи и звена.
2. Противодействие на корупцията по високите етажи на властта.
3. Противодействие на политическата корупция с акцент върху „изборната корупция“.
4. Превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт, МВР и контролните органи.
5. Освобождаване на гражданите от „дребната“ корупция.
6. Създаване на среда на обществена нетърпимост към корупцията.
Стратегията по антикорупция е подчертана в Доклада на ЕК за напредъка на България от месец януари 2015 г. и е предвидена в управленската програма на правителството. Водещ приоритет е противодействието на корупцията по високите етажи на властта.
Документът предвижда реформа на институционалната рамка в превенцията и противодействието на корупцията. Той цели ефективност и по-добра координация между съществуващите органи. Също и изграждането на единен орган за проверка на имуществото и конфликта на интереси на лицата, заемащи високи държавни длъжности. Органът ще заработи от началото на 2016, а се предвижда създаването на Национален съвет, както и сформирането на Граждански съвет към него.
Стратегията отчита, че върху противодействието на корупцията ключово значение имат съдебната реформа, административната реформа, електронното управление и обществените поръчки.
Целта е до 2020 година силно да се ограничи дребната корупция, да се прилагат ефективни наказания за корупцията по високите етажи, да се въведат политики по превенция и да се намали корупционният натиск върху гражданите и бизнеса.