Лабораторно отгледани невронни мрежи биха могли да лекуват мозъчни заболявания

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Невродегенеративните заболявания като Паркинсон, Алцхаймер и Хънтингтън причиняват загуба или увреждат голям брой клетки в мозъка, пише Popular Science. Терапиите за тези болести са в състояние да забавят развитието, но засега нищо не може да върне назад или да излекува уврежданията. Учени са пробвали да инжектират единични неврони в мозъка на лабораторни животни, за да заместят увредените. Отделните клетки обаче не могат да оцелеят и да помогнат за справяне със състоянието.
Екип от Университета Рутгерс в САЩ е създал триизмерна матрица, върху която отглежда неврони, преди да ги инжектира в мозъка. Тази мрежа от неврони има значително по-голям шанс да оцелее след имплантиране. Изследователите са публикували резултатите от проучването в журнала Nature Communications. Те са инжектирали невронните мрежи директно в мозъците на мишки. След три седмици са установили, че вероятността за оцеляване на клетките е 40 пъти по-голяма в сравнение с тази за отделни неврони.

Резултатите дават надежда, че подобен метод би могъл да се приложи и при хора. Все още не е ясно как заместването на неврони ще се отрази на развитието на болестта и дали терапията може да се справи с причините за разрушаването на мозъчните клетки.


