Лечебното растение било познато още в Средновековието
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Маточината е любимо и често използвано растение в народната медицина, фармацевтичната и козметичната промишленост. Тя е от семейството на ментата, има цитрусов аромат и ярки жълти цветчета, а листата є открай време се употребяват за лечение на различни здравословни проблеми.
Сведения за маточината има още преди Средновековието, когато билкарите предписвали смачкани във вино листа за успокояване на емоциите и на храносмилателната система. Други традиционни приложения на маточината включват
облекчаване
на ужилвания
от пчели и ухапвания от други насекоми, лечение на сърдечни проблеми и преодоляване на безсънието, по-бързо зарастване на рани.
Съвременни изследвания доказват, че маточината помага за лечението на херпес на устните, особено ако започне да се прилага през първите 72 часа от появата му. Колкото по-висока е концентрацията є в маслото или мехлема, толкова по-ефективно е лечението, сочат проучвания на университетите в Мичиган и Мериленд.
Лекарство срещу херпес можем да си приготвим и сами, като накиснем 2-4 чаени лъжички листа в чаша гореща вода за около 15 мин, а след това нанесем охладената течност директно върху херпеса на устните с помощта на тампонче.
Можем лесно да отгледаме маточина в градината, в саксия на балкона или да купуваме сушени листа от билковите аптеки. Много производители продават чай, екстракт, етерично масло
и тинктура
от маточина
Тази билка е безопасна и няма странични ефекти. Тя отпуска нервите и помага да спим по-добре. Хората, които приемат по 600 мг екстракт, се чувстват по-спокойни и рядко страдат от безсъние.
За възрастни препоръчителната доза е от половин до една супена лъжица течен екстракт от маточина на ден, от половин до една и половина супена лъжица три пъти дневно - за тинктурата, а ако използваме сушени листа – една до три супени лъжици в чаша гореща вода за 24 часа.
Внимание! Не приемайте маточина при силни възпаления на стомаха или червата и при остра кашлица! Избягвайте я и ако страдате от ниско кръвно налягане.