ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През последните няколко дни мексиканците са единодушни по две теми. Първата е, че победата над Германия на световното първенство по футбол беше невероятна, а втората е, че президентските избори на 1 юли ще са едно от най-важните събития за страната през последните десетилетия, пише "Икономист"
Кандидатът с най-големи шансове е Андрес Мануел Лопез Обрадор, който води коалицията "Заедно ще творим история". Опонентите му обаче са на мнение, че той възнамерява да направи точно това. Само че по лошия начин, пише "Профит.бг".
Обрадор участва в надпреварата за поста за трети път и обещава "радикална революция", което, според някои негови сънародници, звучи като заплаха. Много от тях обаче го смятат за честен и неподкупен политик, който има волята да се противопостави на статуквото.
В миналото той нееднократно е критикувал управляващите и техните усилия за модернизация на мексиканската икономика. Политолозите го сравняват с венецуелския лидер Уго Чавес, а националният популизъм, който предлага, напомня на много мексиканци ситуацията от началото на 80-те години на миналия век.
Ако социолозите са прави в прогнозите си обаче, той най-вероятно ще спечели. А това ще изпрати втората най-голяма латиноамериканска държава в увеличаващата се група на демокрациите, чиито избиратели "въстават" срещу установения ред.
Политическият възход на Андрес Мануел Лопез Обрадор много напомня този на Доналд Тръмп в САЩ, изборът на британците да напуснат Европейския съюз и "забежката" на италианците към популизма.
Ситуацията може да се повтори и в Бразилия, където Жаир Болсонаро - кандидатът с най-големи шансове за победа в президентския вот през октомври, открито говори против хомосексуалистите, но няма нищо против военните режими.
За разлика от много други популистки лидери, които "яхват" вълната на недоволството, за да се доберат до властта, но все пак са ограничени от конституциите на своите държави, медийната свобода и административните традиции, Обрадор ще застане начело на държава, която се управлява демократично едва от двайсетина години и в която корупцията е широко разпространена пратика.