Менда Стоянова: Радев и всеки друг сам трябва да реши дали да дари заплатата си, както направихме депутатите и министрите (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Депутатите имат по-сериозни заплати и смятаме, че не са останали без спестявания във времето и ще могат да посрещнат нуждите си. Радвам се, че заплатите ще се даряват на Министрество на здравеопазването и ще отидат за медиците, които в момента имат нужда. За мен това е правилно решение". Това коментира Менда Стоянова по повод отказа на депутатите от заплати по време на извънредното положение. Тя отказа пряко да отговори на въпроса дали това не е популизъм.
На въпроса за това, че подобно на депутатските и министерските заплати се повишава и тази на президента и призивът на Валентин Касабов и Румен Радев и магистратите да дарят заплатите си, тя заяви, че всеки е свободен сам да реши дали да го направи.
"Мярката 60/40 е добра и не трябва да се политизира кой какво е направил и да веем байряка. По-важното е, че тя вече действа и много фирми се възползват от нея. Ясно е, че бизнесът никога няма да бъде напълно доволен, но за нас е показателно, че вече има много заявки.
Ние искаме колкото се може повече фирми да се възползват от нея, защото това е добре и за хората, които работят във фирмите, а и за съхраняване на бизнеса. Защото икономиката трябва да се възстанови след извънредното положение", коментира Стоянова.
Дългът от МВФ е опция, която според шефката на бюджетната комисия трябва да съществува. "Това е опция и не значи, че ще е я ползваме. Едно финансиране от МВФ в момента не означава, че това се прави заради лоша финансова политика, а един инструмент за ликвидност в кризата, ако другите опции са много скъпи или ги няма. Проблемът обаче е, че е опцията с МВФ не звучи добре имиджово и това бе прокламирано от опозицията, заради което виждате, че взехме добро решение", каза Стоянова.
Тя припомни, че България е с много нисък дълг и сме на второ място в Европа спрямо БВП. В Италия, например, дългът е близо 100% спрямо БВП, обясни Стоянова.