Мика Зайкова с тъжна равносметка докъде ни докара сглобката: Българите работят на две места, за да изхранват семействата си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
80 на сто от работещите са принудени да работят на по две места, за да изкарват прилични доходи за своите семейства. Малко са местата, където заетите да могат да заработят малко над месечната издръжка на семейството. Хич не му е лесно на българина. Знаете, че отдавна вече говорим за "работещи бедни", а това са всички онези, чиито доходи са под обявената сума за норма - издръжка на месец, която е 1454 лева на човек. Това означава, че над 3000 лева са нужни месечно за едно семейство, като се има предвид, че върху заплатите се начислява и 10% данък и отделно осигуровки. Така Мика Зайкова коментира доходите на бъллгарите пред Новини.бг.
По думите и онези, които получават минимална заплата/чисто около 700 лева/ могат да си напълнят близо 8,2 пъти "малката потребителска кошница" със стоките, които се употребяват всеки ден. Тя съпостави ситуацията с Румъния които с доходите си могат да напълнят тази кошница 15 пъти.
"Да не сравняваме с Франция, където стигат до 34 пълнения на този метафоричен съд и т.н.. Ние продължаваме да сме най-бедните в ЕС, колкото и да си говорим за увеличени средни и минимални заплати и пенсии. Трябва да следим каква е покупателната способност на хората. И аз днес, на празника на труда, не мога да кажа нищо весело и оптимистично на работещите българи", допълни Зайкова
По думите и българинът е смазан и съсипан от преживяното над 3 десетилетия. Според нея синдикатите полагат усилия да се борят за основните права на работещите.
"Това далеч не е достатъчно и сериозно изоставаме от останалия свят, където вече внедряват в производствата изкуствен интелект, където се борят за намаляване на работната седмица до 4 дни. У нас уж правим дигитализация в индустрията, ама всички модернизации на практика не стигат до човека, не подобряват де факто живота му. Познавам много млади мъже и жени, които работят на по две места непрекъснато, но вторите им заетости са по граждански договори, а това утре няма да бъде отразено и начислено върху пенсията им", отбеляза още тя.
Според нея има голяма разлика между заплащанията на партийните назначения в администрацията и възнагражденията на редовите чиновници там. По думите и вторите вземат по 1200-1300 лева, а имат по 2-3 образования, знаят езици и т.н., а в провинцията вземат още по-малко.
"От другата страна на този кантар са политическите креатури, които са щедро заплатени с нашите пари в бюджета. Вярно е, че заплатите в обществения сектор растат много по-бързо, отколкото в частния и затова там има много политически назначения и апетит затова. Мисля, че трябва да се направи реформа на данъчната система. С риск да ми се разсърдят някои работодатели, ще кажа, че самата ни данъчна система генерира неравенства. Плоският данък бе въведен с цел да привлечем инвеститори, които пък да създават работни места", заключи Мика Зайкова.