МИСТИЧЕН ПРАЗНИК: Игнажден е - ето какви са поверията и какво не трябва да правим на този ден
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Свещеномъченик Игнатий Богоносец, епископ Антиохийски (ок. 50 – ок. 107 г.) - свети Игнатий Богоносец по предание е същото онова дете, което Господ взел на ръце при Себе Си и което посочил на апостолите, като казал: "ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно".
Той бил ръкоположен от свети апостол Петър за Антиохийски епископ, където проповядвал Христа. Завършил живота си през 107 г. мъченически в Рим, където бил хвърлен на лъвовете.
ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ: Игнат, Игнатий, Светла, Светльо
Обикновено с Игнажден започват коледните празници. В Източна България на този ден е първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на новата година.
Най-характерен за празника е обичаят "полазване“. От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако „сполезът“ е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко.
На този ден, който от стопаните излезе пръв от къщата, задължително когато се върне трябва да внесе пръчки, които слага зад вратата.
Жени, които не са родили, на този ден спазват забраната да не работят, за да е по-леко раждането им. Преди изгрев жените измитат комините и изхвърлят саждите заедно с метлата, посипват от каденото жито и пепел около къщата. Това правят за предпазване от магьосници, които обират чуждото благополучие.