ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
НАСА създаде миниатюрно северно сияние в бутилка по време на експеримент в лаборатория, пише в. "Дейли телеграф".
Многоцветното излъчване на земното сияние Аурора бореалис, както и сиянията на други планети били пресъздадени под специалния стъклен купол "Планетерела" в изследователския център "Ленгли" в Хемптън, щата Вирджиния.
Вътре в стъкления купол има сфера и заредени частици, които започват да светят в ярки цветове, щом бъдат изложени на магнитно поле. Подобен е и процесът в природата, който предизвиква северното сияние над Земята.
Устройството се базира на експеримента "Терела", проведен още през XIX век. Той разкрива за първи път как изхвърлените от Слънцето заредени с електричество частици започват да светят, когато се смесят с атоми в нашата атмосфера под влиянието на магнитното поле на Земята.
"Устройството в лабораторията пресъздава атмосферата на 80 км над Земята, където се явява сиянието. То възниква, когато частици от Слънцето навлизат в земната атмосфера", обяснява д-р Гилом Гроноф, създател на съвременното устройство за генериране на северно сияние. В експеримента на НАСА частиците, заредени с азот, светят в лилаво в купола. Естественото северно сияние над Земята обикновено е в зелено заради кислорода в атмосферата, обясняват учените.
Американските изследователи подобряват устройството "Терела" от XIX век, като прибавят вътре в него още сфери. Така те вече могат да възпроизвеждат и сияния, които възникват над други планети. Те са създали аналог на сиянието над Марс, където няма едно глобално магнитно поле, а няколко локализирани полета.
"Вече можем да покажем реакцията, когато сателитът на Юпитер - Йо, изпраща към него частици. Можем също така да симулираме сиянието на Нептун и Уран, когато магнитните им полета са насочени директно към Слънцето", обяснява Гилом Гроноф.
Куполът "Планетерела" на НАСА е един от първите, изработени в САЩ. Повече от 10 подобни вече съществуват в Европа. Д-р Гроноф се надява да подобри механизма, като включи различни нови газове, които създават цветни ефекти. Така например при слагането на допълнителни магнити и на въглероден двуокис може да се пресъздаде доста точна картина на северното сияние на Марс, обяснява ученият.