ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие на първо четене предложения от Министерски съвет (МС) проект на Закон за въвеждане на еврото в България.
С него се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица. Целта на ЗВЕРБ е да осигури безпроблемното въвеждане на еврото и да повиши прозрачността и информираността за процеса на въвеждане му в страната, е посочено в мотивите на вносителите.
За да бъде осъществено въвеждането на еврото в страната, е необходимо да се създаде правна рамка, която да регулира обществените отношения във връзка с присъединяването на България към еврозоната чрез осигуряване на правна сигурност и създаване на условия за гладко и ефективно функциониране на икономиката.
Налага се и регламентирането в националния правен ред на основните обстоятелства, правила и принципи, по реда на които ще се извърши замяната на лева с еврото, отбелязват от МС.
Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова посочи, че в закона не се определя конкретна дата за въвеждането на еврото или официалния валутен курс на лева към еврото.
Нормативният акт предвижда създаването на правило за автоматично превалутиране на суми от левове в евро, както и определя ключови за преминаването към еврото правила - за превалутиране и за закръгляване.
ЗВЕРБ въвежда специфични правила за закръгляване спрямо изплащането на възнагражденията, обезщетенията, паричните помощи и пенсиите по част първа от Кодекса за социалното осигуряване и социалните помощи и обезщетенията.
За да се избегне рискът от поставяне на гражданите в по-неблагоприятно финансово положение в сравнение с това преди въвеждането на еврото, се предвижда втората цифра след десетичната запетая да се закръглява нагоре, в случай че третата цифра след десетичната запетая е различна от нула. На практика това би довело до цялостно увеличение на изплащаните възнаграждения, обезщетения, парични помощи и пенсии по част първа от Кодекса за социалното осигуряване и социалните помощи и обезщетенията. Изключение от общото правило е предвидено и по отношение на правилата за превалутиране на капитала на търговските дружества, посочват от МС.
ЗВЕРБ предвижда също така да се въведе т.нар. "период на двойно обозначаване на цените". Това задължение започва един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото.
След изтичането на този срок двойното обозначаване ще бъде прекратено, за да се даде на гражданите възможност да свикнат напълно с новата валута.
От датата на въвеждането на еврото всички сметки ще бъдат безплатно превалутирани. Титулярите на сметки ще могат да теглят само в евро, посочи още служебният финансов министър, цитирана от БТА.