BG EN

Недостиг на кадри в туризма заради ниски заплати

Икономика

Недостиг на кадри в туризма заради ниски заплати

10936
на 24.04.2017
Недостиг на кадри в туризма заради ниски заплати
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Трябва да се намери дълготрайно решение на проблема с персонала в туризма, каза в Бургас служебният министър на туризма Стела Балтова.

препоръчано

"Екипът на министерството счита, че определено има недостиг на персонал, който да осигури правилното позициониране на туристическия продукт", каза тя. Според нея няма достатъчно социално и икономическо признание чрез равнището на заплащането и това обикновено не мотивира квалифицираните хора да останат в сектора. Стела Балтова информира, че е провела среща с генералния секретар на Световната организация по туризъм Талеб Рифай, с когото е обсъдена темата за специалистите в сектора.

Сектор туризъм осигурява 92 500 работни места в България, като директният принос е 3.1%. Общата заетост достига 11.2 на сто, което е почти колкото и делът на сектор туризъм в БВП на страната. Анализите, направени от Министерството на туризма, показват, че трябва да бъде обособена нова категория персонал, а именно "контактуващ персонал".

Министър Балтова каза, че трябва да се работи много в посока обучението и задържането на специалистите, защото в момента България е в особен процес на "инвестиране в създаване на кадри" и "кражбата" на готови специалисти. Затова обучението по туризъм трябва да се превърне в основна грижа.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV: Борисов с ПЪРВИ ДУМИ след преизбирането си: ГЕРБ е най-стабилната европейска партия, не знам откога е лошо да подпишеш с президента на САЩ (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV: Борисов с ПЪРВИ ДУМИ след преизбирането си: ГЕРБ е най-стабилната европейска партия, не знам откога е лошо да подпишеш с президента на САЩ (ВИДЕО)
ново
Днес: 25
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК