Немски невролози: Не подценявайте световъртежа, прегледайте се за тумор
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Около една четвърт от хората поне веднъж в живота си са усещали, че губят почва под краката си, а светът се върти около тях. В повечето случаи причините за световъртежа са сравнително безобидни, но има и сериозни заболявания като леки инсулти, тумор или множествена склероза, които могат да се проявяват по този начин. „Когато нощем се обръщам в леглото, подът и таванът сякаш смениха местата си. Чувам често това от пациентките си“, казва Томас Бранд, ръководител на Центъра за изследване на световъртежа в клиниката на университета в Мюнхен.
Той консултира пациенти, при които традиционните терапии не дават резултат и причините за оплакванията им не могат да се изяснят. Според експерта дори само веднъж да сме имали виене на свят, трябва да се консултираме с невролог или УНГ специалист. Понякога дори лекият световъртеж може да е свързан със сериозни състояния. А тежестта на симптомите пък не означавала, че заболяването е фатално. Световъртежът възниква поради някакви нарушения в системата, която дава на тялото усета за равновесие.
Тя позволява да не губим ориентация за „горе“ и „долу“, все едно дали седим, лежим, или стоим. Вестибуларният апарат се намира във вътрешното ухо и реагира на силата на земното притегляне и на ускорението. В него се намира важният нерв на равновесието. Той е добре защитен под слепоочието. От нерва излизат нервни влакна, които отговарят за комуникацията с мозъка. Органът на равновесието се състои от три канала, разположени вертикално един спрямо друг и пълни с течност. В тези канали има сетивни клетки.
Дори най-незначителните промени в позицията на тялото движат течността и те ги регистрират. Предават ги на нервните окончания, които пък отвеждат сигнала в мозъка. Каналите в органа на равновесието регистрират и движения със завъртане, свързани са и с нервите на очните мускули. Това прави възможно дори когато се движим, да фиксираме една точка с очите си.