Проф. Елена Кутева е дъщеря на легендарния композитор и диригент Филип Кутев. Елена е родена в столицата. През 1969 година се дипломира в Московската държавна консерватория "П. И. Чайковски"- специалност "музикална теория". От 1994 година е директор на Държавния фолклорен ансамбъл, носещ името на баща й.
- На какво залагате в кухнята?
- Обичам да готвя, но не всеки ден. Когато имам гости се развихрям. Спазвам някакви правила, които съм научила, но като че ли не се ръководя напълно от нито една рецепта. Следвам внимателно указанията само, когато приготвям торта. Иначе готвя доста артистично. Имам и едно основно правило – влизам в кухнята, когато съм в добро настроение. Така яденето става по-вкусно. Единственото, което не мога да правя, е да точа. Опитвала съм на няколко пъти, но не се получава. Може би с повече упражнения ще се получи. Но пък меся много хубаво, напрамер козунаци. Приготвянето на един обаче ми отнема около осем часа. Меся ги с удоволствие и хъс и стават прекрасни.
- Дали вашият баща – легендарният Филип Кутев готвеше добре?
- Той приготвяше по нещо от време на време, но рядко. Правеше прекрасни неща, но след него трябваше да се чисти цялата къща. Научила съм най-много от моята баба, тя е и първият ми учител. Още правя една баклава, която тя беше научила от своя комшийка в Хасково – туркиня. Баклавата се прави пет дни, но се яде много бързо. Тя е доста скъпа, защото се слагат много орехи и много масло.
- Имате ли правила в кухнята?
- Да, например, когато готвя месо или слагам масло, или не използвам мазнина. Избягвам да смесвам месо с растителна мазнина, защото тази комбинация довежда до някакви заболявания след години. Иначе много от рецептите, които знам съм научила от един от царските готвачи – на Цар Борис ІІІ. Намерих една книга, издадена от него и открих доста интересни предложения.
- Наближава Рождество. Постите ли?
- Не, обикновено правя това само в последните две седмици. Обикновено тогава си приготвям прекрасна манджичка, която е идеална точно за тези дни. Тя прилича на гювеч, но има и разлики. На дъното на една тенджерка слагам лук, докато порозовее. След това започвам да добавям зеленчуци. Първо се слагат най-твърдите – морков, целина, червено цвекло. Задължително се добавят картофи и праз. Слагам и патладжан. Накрая се прибавят и много настъргани домати. Понякога добавям и малко червено вино. Накрая слагам и малко кус-кус. По желание могат да се сложат различни неща, но задължително зелени – например магданоз и копър. Подходяща е и мащерката.
- Казвате, че не се ръководите по рецепти. Тогава сигурно имате и собствени такива?
- Да, една за баница. Прави се от точени кори. Но за приготвянето на тестото има малка хитрина – то се прави с малко количество твърд алкохол. По-късно не се усеща вкуса му, но определено става доста по-вкусно. Най-подходящо е това да е водка, за да не мирише. Количеството е около 1 с.л. на половин килограм тесто. Слагам алкохол дори и когато правя козунаци. Баницата, за която започнах да разказвам, се прави с много сирене и праз. Взимам малко плънка и я слагам в кората. Увивам я. Отгоре мажа с разтопено масло. Опича се бързо и никак не е сложна.
Баклава
Необходими продукти:
600 гр точени кори
Грис
Орехи
500 гр масло
Начин на приготвяне:
На дъното на тава се слагат две кори. Отгоре се ръси с грис. Поставят се още два листа, които се поръсват обилно с орехи. Редуването продължава до запълване на тавата. Нарязва се на малки ромбчета. Залива се с много разтопено масло – около половин килограм. Печем. Оставя се за три дни да съхне, под тънка хартия и платнено парче. След третото денонощие се поръсва със захарен сироп, приготвен от 800 мл вода и 1 кг захар. В него се слага и малко лимонтузу и ванилия. Той се налива врял върху сухата баклава. Оставя се още две денонощия, за да попие.
Баница
Необходими продукти:
Сирене
Масло
Кисело мляко
Яйца
Амонячна сода ( или сода за хляб)
Начин на приготвяне:
В тавата нареждаме две кори. Отгоре слагаме от плънката. Затваряме с още две кори и отново поръсваме с плънката. След като сложим и последните кори, смесваме останалата плънка с много масло и заливаме баницата.