"Никога не съм пазила диети и нямам подобни намерения”, категорична е Адриана Миронова. Роденото като Андрей момче е първото у нас, което се подложи на операция за смяна на пола преди повече от 20 години. Дори преди и след хирургичната интервенция, не се е налагало да спазва диета. Както личи и от думите й - няма и намерение да прави това. Две десетилетия по-късно, Адриана живее в Рудозем и се превърна във феята на Родопите - една от най-посещаваните ясновидки в страната. При нея търсят отговори и помощ редица родни звезди и политици. “Преди години готвех и обичах да го правя, но само когато не си бях вкъщи. От доста години обаче съм у дома, където живея с родителите ми и не ми се налага да готвя - с тази задача се е ангажирала майка ми. Тя е страхотна готвачка и умее да прави всякакви вкуснотии”, категорична е Адриана.
Като истинска родопчанка, и тя обожава местните народни специалитети като паттник, боб, чорби с ориз, но не и фиде, както и пиле приготвено по какъвто и да е начин. Признава си обаче, че не обича зелен фасул, тиквички и патладжани.
“От сладките неща предпочитам еклери, крем карамел, тиквеник, сладолед и торта гараш”, лакомо разказва ясновидката.
В детството си, спомня си Адриана, за готвенето се грижела покойната й баба. “Тогава далеч нямаше такива изкушения като сега, затова пък нямаше и химия в продуктите. Колбасите се разваляха бързо, но бяха от месо и със страхотен вкус. Нямаше голямо разнообразие, но се хранехме здравословно”, разказва още тя. Празничните трапези за Коледа и Нова година в дома на родопската фея не минали без къпана баница, пиле, кюфтета, пита с късмети, турска баклава, торта с белтъчен крем и дори пържоли от дива свиня. Миронова признава, че и изборът на напитките бил голям - вино от Грузия, руски ликьори, италианско шампанско и други, сладки испански вина. “По принцип не обичам горчиви вина, харесвам сангрия”, категорична е тя.
Адриана реши да сподели и една бърза рецепта за тиганици. “В тиган се слага бучка масло, докато се разтопи. След това се слага едно по-дебело парче кашкава, най-добре от кръгла пита. Предварително правим плънка от домати, нарязани на кръгчета, парченца шунка или колбас, може и няколко маслини без костилки. Колбасите трябва да са нарязани на по-едро. Нареждаме плънката върху кашкавала. Отгоре затваряме с още едно парче кашкавал. Когато долното се позапече, обръщаме внимателно. Постепенно кашкавалът запачетва продуктите вътре и се получава питка с вкусна плънка. Става вкусно и ако плънката е от кръгчета сварен картоф и сирене. Също така може и зеленчуци, просто всичко, за което се сетите”, разказва разпалено Адриана. Тя предлага и един евтин начин да си спретнем вечеря - с пица от хляб. “Намазваме с олио или зехтин една не много дълбока тавичка и нареждаме плътно филийки стар хляб, докато се запълни. В една купичка разбиваме няколко яйца с малко сирене, кашкавал и съвсем малко прясно мляко. Заливаме хляба със сместа и запичаме на фурна. И тук може да се импровизира като се добавят към плънката кубчета колбас, шунка или нещо друго по желание и печем”, завършва рецептата си Адриана Миронова.