BG EN

Новият полски президент ще бъде твърд към Русия

СВЕТЪТ ДНЕС

Новият полски президент ще бъде твърд към Русия

6434
на 07.07.2015
Новият полски президент ще бъде твърд към Русия
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Новата полска администрация ще заеме спрямо Русия твърда позиция и ще засили сътрудничеството с НАТО. Това заяви за агенция Ройтерс Кшищоф Шчерски, съветник по международните въпроси на на новоизбрания полски президент Анджей Дуда.

препоръчано

Шчерски подчерта, че Полша ще продължи политиката за увеличаване на войски на НАТО в страната, въпреки заявленията, че разполагането на въоръжения на НАТО до границите с Русия ще доведе до нарушаване на Основополагащия Акт Русия-НАТО от 1997 година. Съветникът заяви, че въпросното споразумение трябва да бъде преразгледано, защото обстоятелствата, ограничаващи присъствието на НАТО в Европа повече не са актуални.

Полша ще работи за укрепването на военното сътрудничество със САЩ, а също за по-бързото създаване на съвместни полско-американски военни бази на територията на страната, каза Шчерски. Той отбеляза още, че полските власти ще работят за въвеждането на безвизов режим с Украйна и ще защитават правото на Киев да се присъедини към НАТО и ЕС. В същото време полският журналисти и политолог Бронислав Лаговски критикува враждебната политика на Варшава спрямо Русия.

"Дълго време главната цел на Полша е "получаването" на американски военни бази, което говори за зависимостта на Варшава от Вашингтон", пише той в полското списание Przeglad. "Пред последните 20-25 години нищо не ни заплашваше, но сега, когато руснаците присъединиха Крим, вече не са необходими никакви обяснения, сега всичко е ясно: Русия може да поиска и нас да присъедини", иронизира журналистът. Той смята за силно преувеличена гледната точка, че Русия иска "да прекрои картата на света" и "застрашава страните от Централна Европа, включително и Полша".

Лаговски подчертата, че е естествено Русия да иска да съхрани влиянието си в близката чужбина. Но полските експерти по източните въпроси и политика правят извода, че тя иска да завоюва Полша, Европа и света. Той изтъква, че базите на САЩ – независимо дали да натрапени от Вашингтон или са плод на зачестилите молби на Полша – са доказателство, че Полша не е способна да бъде независима. "Поканата за американските бази бе направена без размисли за нашето положение, без претеглянето на всички за и против, тази идея имаше психологическа закваска, тя произтичаше от подражателни действия и подражателен инстинкт", убеден е Лаговски. Той обяснява, че стратегическите интереси на Вашингтон и "базоманията" на полските власти съвпадат, защото тези две страни не искат Русия да стане над регионална държава. За постигането на тази цел САЩ има собствен похват – да се обкръжи Русия с военни бази. /ТАСС/РИА "Новости" 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар
ПИК TV x
ОТ ПОСЛЕДНИТЕ МИНУТИ! Съдия Дечев се отведе по делото срещу Петков и Божанов. Жандармерия продължава да пази Александър Йоловски и семейството му. Бившият министър пред ПИК: Надявам се на справедливост (СНИМКИ/ВИДЕО) ОТ ПОСЛЕДНИТЕ МИНУТИ! Съдия Дечев се отведе по делото срещу Петков и Божанов. Жандармерия продължава да пази Александър Йоловски и семейството му. Бившият министър пред ПИК: Надявам се на справедливост (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 1
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК