ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мъжът, който загина след падане в Пирин, е предприел изкачване при зимни условия без необходимата екипировка. Това съобщиха от Планинската спасителна служба.
Инцидентът е станал в района на Джамджиеви скали, над Бъндеришка поляна, при опит за изкачване на връх Вихрен. 58-годишният турист от пловдивското село Марково се е подхлъзнал по зимния маршрут и е паднал в дълбока пропаст, прелитайки между 200 и 300 метра по стръмни скални прагове.
Заради изключително трудния терен и опасните условия в акцията е била използвана специализирана алпийска техника. С хеликоптер до мястото са транспортирани двама планински спасители, които са констатирали смъртта на мъжа.
По думите на спасителя Благовест Обецанов маршрутът е зимен и е предназначен за опитни планинари, които трябва предварително да се подготвят и да познават добре условията. Той подчерта, че пострадалият е бил без котки и каска – нещо крайно рисково при зимно изкачване.
„Горе е зима, а снегът преминава през различни опасни метаморфози. Без адекватна екипировка подобно изкачване е изключително опасно“, коментира Обецанов.
От Планинската спасителна служба изразиха благодарност към екипажа на хеликоптера, чиято намеса е спестила часове тежко придвижване в сложния терен.


