ОПАСНОСТТА ОСТАВА! Турски професор: Земетресение от 7,5 в Истанбул, ще засегне яко България. Трусът не прощава на никого

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Известният турски геофизик проф. д-р Нанджи Гьорюр отправи тежко предупреждение в ефира на информационния канал ХаберТюрк относно продължаващата сеизмична активност в района на Мраморно море.
Според него, няма място за самозаблуда – голямото земетресение в района е неизбежно и може да бъде с магнитуд до 7,5 по Рихтер.
"Разломът в района на Мраморно море ще се разцепи. Това е научен факт, а не въпрос на мнение", заяви ученият, като подчерта, че от 1999 г. досега натрупаните научни данни сочат, че циклите на натрупване на напрежение по разломите край Кумбургаз и островите в морето са приключили.
Според него рискът за такъв разрушителен трус не само застрашава живота на милиони хора в Истанбул, но и ще постави на колене икономиката на цяла Турция: "Ако Истанбул рухне, Турция ще падне на колене."
Проф. Гьорюр обясни, че ако тези разломи се активират едновременно, ще се стигне до земетресение с магнитуд 7,5. Той припомни, че последните големи разломни движения в този район са се случили през 1766 г., а натрупаната енергия оттогава насам непрекъснато се увеличава. Ученият допълни, че според изследване, публикувано в престижно международно списание след 1999 г., вероятността за земетресение с магнитуд над 7 в района на Мраморно море във всеки един момент е около 47 на сто, съобщава "Марица".
Той предупреди още, че подобно бедствие ще има ефект далеч извън границите на Турция.
При трус от такъв мащаб в Мраморно море, сериозно разлюляване може да бъде усетено и в части от България, особено в югоизточните райони като Бургас, Ямбол и Хасково, както и по цялото Черноморско крайбрежие. При неблагоприятно развитие са възможни и материални щети.
Гьорюр отправи призив към властите: "Намалете строителството на магистрали, мостове и летища за сметка на инвестиции в укрепване на сградите и инфраструктурата. Става въпрос за оцеляването на бъдещите поколения."
Той даде за пример страни като Япония, Тайван и САЩ, които чрез постоянни усилия и строга организация са изградили устойчиви на земетресения общества.
Според него, подобен модел е напълно възможен и за Турция и съседните страни като България, които също се намират в активна сеизмична зона.
"Нашето поколение не трябва да загива от земетресения. Искам сигурност за живота на хората – затова настоявам за незабавни действия. Трябва да се работи на терен, без прекъсване, без политически спорове. Земетресението не прощава на никого", завърши проф. Гьорюр.