ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 22 август 2019 завършиха теренните проучвания под ръководството на д-р Латинка Христова, палеонтолог в НПМ-БАН, с участието на специалисти от НПМ–БАН, Геологическия институт при БАН и Софийския университет, съобщиха от Национален природонаучен музей.
Разкопките се провеждат с цел разкриването на останки от динозаври и друга фауна в мезозойското находище край Трън. Тази година експедицията донесе нови находки на кости от динозаври, както и на фрагменти от корубите на костенурки от поне 4 различни пласта.
По време на първата експедиция през 2018 бяха установи два различни по възраст горнокредни пласта с гръбначна фауна в находището край Врабча. Те ясно показват присъствието на крайбрежна природна обстановка, сухоземна растителност и водни и сухоземни гръбначни и безгръбначни животни. След направените анализи и палеонтоложки сравнения и определения вече може да се твърди, че са намерени кости от поне два различни вида динозаври (тревопасен титанозавър и вероятно хищен динозавър) и първите за страната находки на мезозойски крокодиломорфи и страничношийни костенурки (Pleurodira).
Всичко това открива нова страница в представите за къснокредната природа на България и допълва познанията ни за фауната на Европа по това време.