ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Може ли Китай да бъде настигнат в областта на роботиката? Въпреки късното индустриализиране през 50-те години на миналия век страната вече е на върха в този сектор.
Между 2022 и 2023 г. повече от половината от разработените в света роботи са произведени в Китай. Някои от тях представляват бъдещето на домашната автоматизация. Други ще се присъединят към армията.
Инженери от Националния университет за отбранителни технологии, върхът на китайските военни изследвания, току-що представиха нова гама военни дронове. Сред тях е и шпионски нанодрон с размерите на комар.
С трите си тънки крака и двете малки крила, този комар, който е много по-хитър от естествения си братовчед, е трудно забележим с невъоръжено око, пише South China Morning Post, цитирана от БГНЕС.

„Миниатюрните бионични роботи като този са предназначени за шпионски мисии или тактическо разузнаване на терен“, обяснява Лианг Хексианг, студентът, отговорен за представянето му по държавната телевизия, с нанодрона между пръстите си.
Ако университетът се фокусира върху военни изследвания, специализираният сайт Interesting Engineering добавя, че микродрони като цяло предизвикват интерес в медицинския и екологичния сектор. Те биха могли да бъдат бъдещето на хирургията, медицинската визуализация или събирането на данни за замърсяването, например.
В съобщението за този шпионски комар се дават малко подробности за максималната продължителност на полета, производствените разходи и автономността – особено като се има предвид, че миниатюрните дронове страдат особено от малкия размер на батериите си. Но тази иновация показва, че Китай наистина наваксва изоставането си от европейските и американските армии.
Съществуват няколко подобни устройства, но те са значително по-големи: норвежкият Black Hornet, с който вече са оборудвани много армии, включително френските сили, или Trace на Vantage Robotics, имат полетна продължителност от 30 минути.


