ГОРЕЩО
ГОРЕЩ СЛУХ! Радев готви офанзива за София - избира между две млади остриета за кмет
Гълъб Донев с ПОСЛЕДНИ НОВИНИ около бюджета - ето кога го внасят в парламента
Радев анонсира предстояща среща с Александър Вучич
АКЦИЯТА В НЕСЕБЪР: Белезници за шефа на ВиК и заместника му, заковали ги с белязани пари
ВРЕМЕ ЗА ПЛАЖ! Слънцето напича, валежи са възможни следобед само на изток и над планините (КАРТИ)
ТОП НОВИНАТА
Плевнелиев неволно критикува ГЕРБ: Липсата на свободен пазар наду сметките за ток
2639
на 11.02.2013
Президентът обясни, че в енергетиката ни трябва либерализация, а не национализация
„Сметките на хората за електричество няма да паднат чрез национализация“. Това каза президентът Росен Плевнелиев след среща с ръководството на Синята коалиция в рамките на месеца на политически консултации. Според думите му по-важно е да се акцентира на създаване на свободен енергиен пазар и енергоспестяване. „Сметките на хората, могат да паднат чрез либерализация и инвестиции в енергийната ефективност“, заяви държавният глава. „Хората трябва да знаят какво плащат. Тук е ролята на МИЕТ (Министерството на икономиката, енергетиката и туризма - бел. ред.) и на ДКЕВР (държавната комисия за енергийно и водно регулиране – бел. ред.)“, добави Росен Плевнелиев. Според него „само с мерки за енергийна ефективност и либерален пазар, могат да паднат сметките“. „Колкото по-бързо БЕХ (Българският енергиен холдинг – бел. ред.) излезе на борсата, толкова по-добре ще бъде за България”, каза още Росен Плевнелиев. Росен Плевнелиев самият вероятно не забеляза, че критиката му е насочена към правителството, излъчило го за президент – управляващата партия ГЕРБ и парламентарното й мнозинство са виновни за забавянето. Президентът говори за все още буксуващите реформи, тъй като либерализацията трябва да е факт вече от няколко години, но двама поредни министри и трима зам.-министри по енергетиката в кабинета на ГЕРБ не са завършили процеса. Народното събрание пък бавеше с месеци съответните промени в Закона за енергетиката (ЗЕ), заради които Еврокомисията (ЕК) на път да ни санкционира със солена глоба. За виновник за забавяне на въвеждане на евродирективите в българските наредби към (ЗЕ) пък бе нарочен ексшефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев, пратен от премиера Бойко Борисов в оставка.препоръчано


