ПРАВО В ДЕСЕТКАТА! Проф. Михаил Константинов разби Слави Трифонов: С мажоритарния вот ни приравнява с Таджикистан!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мажоритарен вот в два тура с пълно мнозинство се среща в Узбекистан и Таджикистан. Нима и за България това е най-добрият вариант? Уважавам тези две бивши съветски републики, но там изборите се печелят на първи тур от кандидата, който е правилен. Хората идиоти ли са по света, та не използват този модел? Ако тази система е хубава, защо никой не я ще? Това заявява пред "Марица" известният математик проф. Михаил Константинов.
"На тези, които мислят, че системата е добра, искам да им кажа, че когато лишаваш едни хора от нормално политическо представителство чрез избори, те получават представителство чрез други средства. И искам да припомня едно изключително важно правило - власт се сменя чрез бюлетини и чрез калашници. Първият вариант с бюлетините е за предпочитане, но като не работи, се използва и вторият", отбелязва професорът.
Той допълва, че световната практика показва, че когато има подобни системи, пак се гласува за партийни кандидати: "Вече казах, че ако тази система се приложи, ГЕРБ ще има 160 депутати, те ще бъдат посочени от партията. Аргументът, че тогава ще избираме личности, означава, че в момента сме избирали някакви идиоти, което не е вярно. Като се въведе тази система, ще избираме същите хора, защото са от една или друга партия. Искам да ви дам пример - вие сте десен избирател, ще гласувате ли за левия кандидат само защото е красив или учен. Обратно, ако сте ляв избирател, баща ви и дядо ви са били комунисти, за десния кандидат ли ще гласувате? Не, ще подкрепите този на левицата. Така че при мажоритарна система гласуването пак е партийно".
"При пропорционалната система, ако една партия има 30-35% от гласовете, ще вземе съответния процент депутати. При мажоритарната система с 35 на сто от гласовете ще вземе 70% от мандатите. После ще се чуди какво да ги прави, а народът ще я изхвърли с камъни и тояги", заявява проф. Константинов.
"В момента от 28 държави в ЕС в две от тях има мажоритарна система - Франция и Великобритания, в 6 системата е смесена и в 20 системата е пропорционална като нашата. Като нито английската, нито френската е системата, която предлагат хората на Слави. Такава система е действала в България от 1953 до 1989 година. Била е разписана по същия начин два тура с абсолютно мнозинство, но никога не се е стигало до втори тур, защото винаги са избирали комуниста с 99% и реално втори тур не е имало", посочва математикът.
"А най-идиотският аргумент, който съм слушал в полза на мажоритарната система, е, че така избираме кметове и президент. Ами естествено, че когато избирате един човек, ще го изберете мажоритарно. Не може да изберете горната половина по един начин, а долната по друг. Винаги, когато се избира един човек, се гласува мажоритарно, но когато се избира колективен орган с много членове, гласувате пропорционално, за да отразите настроението на хората", заявява проф. Михаил Константинов.