Никола Димков бил приятел на Алфред Нобел
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В миналото ни има цяла плеада българи, за които би трябвало не само да знаем, а и да се гордеем с тях, защото са дали нещо важно не само на България, а и на света. Мнозина от тях обаче тънат в забвение. За наш срам мнозинството от съвременниците ни и особено младежите не знаят нищо или почти нищо за тях. Сред тези бележити, но забравени българи, е и Никола Димков – инженер изобретател, общественик и автор на „Звезда на съгласието“ с подзаглавие „Постоянен световен съвет“. В книгата, публикувана през 1916 г. в разгара на Първата световна война, Никола Димков за първи път разработва проект за създаване на световна организация за опазване на мира и сигурността и за насърчаване на сътрудничеството между страните, народите и религиите с цел международните проблеми да се решават с мирни средства в интерес на цялото човечество.
Димков е повлиян от идеите на своето време. След Хагската конференция през 1915 г. най-добрите умове на световния дипломатически елит правят над 150 предложения за "компромисен мир", "кръгла маса" и "всеобщо разоръжаване" до правителствата на най-големите държави. Никола Димков не прави изключение. След издаването на книгата си " Звезда на съгласието" той я разпраща до правителствата на великите сили - Англия, Франция, Русия, Съединените щати, както и на Турция и Гърция. Един екземпляр подготвя специално за тогавашния американски президент Уидроу Уилсън. Авторът издава труда си със собствени средства, както правят и съвременните български автори. Творбата излиза на български, немски, френски, английски, турски и гръцки език. И става нещо много любопитно, което експерти политолози смятат за интелектуална кражба. Президентът Уилсън заимства почти дословно идеята на българина и две години след публикуването на „Звезда на съгласието“ я предлага на световния политически елит. Така през 1919 г. се стига до създаването в Женева на Обществото на народите, което всъщност е предшественик на родената след Втората световна война през 1945 г. в Сан Франциско Организация на обединените нации.
Сега, когато България има кандидат за лидер на тази организация в лицето на генералния секретар на ЮНЕСКО Ирина Бокова, няма по-подходящ момент да си спомним за делото на Никола Димков.
Инициативата за създаването на ООН не е единственото постижение на този забележителен българин. Никола Димков ...
Целият материал четете в Retro.bg