Проф. Анастас Герджиков: Президентът трябва да е обединител на нацията. Той не може с интриги да разделя обществото
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът трябва незабавно да се захване с това, което по Конституция трябва да бъде негова мисия - да бъде обединител на нацията. Сега, когато служебното правителство спомогна за това, президентът трябва да е надпартийна фигура, който да протегне ръка на всички. Президентът има как вместо да разединява партиите, да ги обедини около идеи. Ако аз бъда избран – ще съставим правителство. Това заяви пред Би Ти Ви проф. Анастас Герджиков, издигнат от Инициативен комитет и подкрепен от ГЕРБ за поста на президент.
Според него в 45-то и 46-то Народно събрание не беше съставен кабинет заради противопоставянето в политиката.
Професорът сподели, че за вицепрезидент са били обсъждани няколко имена, а полк. Невяна Митева отговаряла напълно на профила, който той си представял.
Запитан дали е ваксиниран, проф. Герджиков отговори, че се е имунизирал отдавна и е препоръчал горещо на университетските си колеги да го направят. "Не знам защо хората от правителството не се съветват с тези, които изпитват на гърба си последиците от мерките. Идеята, че ако не въведем веднага зеления сертификат, не е алтернатива. Зеленият сертификат е чудесна идея и трябва да се въведе, но в държава с 60-70% ваксинация. Сега зеленият сертификат у нас е наказание, а не превенция", заяви той.
"Трябва да стимулираме хората не със смарт часовници, а да ги убедим. Преди да премахнем "мерките", които пречат, няма как да направим нищо. Хората не вярват на властта", допълни проф. Герджиков.
Той коментира и действията на служебния кабинет, върху който единствено президентът управлява контрол. "Той е назначил това правителство и той трябва да търси отговорност за действията му".
"Президентът е водач на нацията, той е обединител на нацията. Той не може с интриги да разделя обществото", категоричен бе проф. Герджиков.
Той отбеляза, че не би отхвърлил подкрепата на никоя партия, но най-напред ще потърси подкрепата на партиите от десния спектър: "Не бих отхвърлил обаче и подкрепата на партиите от левия сектор. Ако не го направиш, не можеш да кажеш: "От днес станах президент на всички българи".
"Има ли някой, който не иска върховенството на правото, на качествено образование, здравеопазване и т.н. Моята задача ще бъде да обединя политиците да се обърнат към дневния ред на хората", заяви проф. Герджиков.
"Аз вярвам, че ако бъда избран, ще намеря общ език и с европейските лидери, защото няма да казвам: "България има проблем, а имаме общ проблем". Що се отнася до повишената цена на електроенергията, не ме карайте да обяснявам грешките, допуснати от други. В дългосрочен план няма човек, който да не подкрепя "зеления преход". Но без "Марица Изток" енергийният баланс на страната ни е невъзможен. Ние трябва да имаме един гратисен период - затварянето не може да боде преди 2038-2040 г.", коментира професорът.
Той допълни, че при условие, че имаме две АЕЦ, ядрената енергетика е добър вариант и тя трябва да бъде развивана. Нужни са обаче мненията на енергетиците, както и консултации с европейските ни партньори.
"Минахме през демокрация и авторитаризъм, но толкова е опасна "силната ръка", че едва ли президентска република е най-добрият вариант. Не трябва да има концентрация на власт в един човек, я баланс между властите. Като толкова се говори за увеличаване на президентските правомощия, не е нужно да се говори за президентска република. Нека президентът да упражнява правото си на вето по-често - ето един добър механизъм, без да има абсолютна власт", заяви той.
Проф. Герджиков заяви още, че имаме проблем с мигрантския натиск: "Той може да се реши с добри контакти със съседите, както и с ангажименти от страна на ЕС".
Относно отношенията ни със Северна Македония, той коментира: "Всички сме за едно и също - за изпълняване на Договора за добросъседство и сътрудничество. Не е редно европейски лидери да ни казват как да го прилагаме. В нашия конкретен случай спазването му е единственият вариант. Ако РСМ не спазва този договор, няма как да покаже, че е съпричастна с европейските ценности. Затова след завръщането на господин Радев от Брюксел, аз казах, че трябва да им кажем на европейските лидери - не е наша работа да караме РСМ да караме най-сетне да си изпълни условията по договора".
Проф. Герджиков бе категоричен, че приема всички дебати с Румен Радев: "Не мога да разбера какъв е проблемът на господин Радев. Защо аз го каня, а той не отговаря? И понеже имам чувството, че най-накрая ще откаже този дебат, нека да излезе с един отчет пред обществото и да каже какво е направил през последните пет години".