Проф. Божидар Димитров пред ПИК за съглашението на Костов с ДПС, ролята на корифея в шпионажа Местан и новата коалиция срещу Борисов и ГЕРБ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Божидар Димитров е един от най-известните историци у нас, старши научен сътрудник II-ра степен и настоящ директор на Историческия музей. Той беше министър без портфейл, отговарящ за българите в чужбина в първото правителство на Бойко Борисов и именно в тази връзка го потърсихме да коментира инфарктната тема за Изборния кодекс и всички скандали около него, както и новата странна коалиция между ДПС и ДСБ.
Интервю на Гергана ТАНЕВА
- Г-н Димитров, как ще коментирате скандалите около Изборния кодекс и обединението срещу ГЕРБ от страна на етническите партии?
- След дълги спорове и кавги и зачитайки националните интереси успяха да постигнат някои неща, които ми се струва, че са резонни, отговарят на националните интереси и което е по-важно не нарушават демокрацията.
Няма да коментирам задължителното гласуване, защото то не е такова, след като няма санкции. Защо го нарекоха така Лютви Местан би трябвало да го оспори от гледна точка на граматика дори ако искате, защото той е голям специалист, освен в шпионажа и в граматиката.
- А премахването на изборните секции в чужбина по какъв начин ще повлияе?
- Ние сами си повярвахме на една мантра, която непрекъснато споделяме - че 2 милиона българи има в чужбина, а няма толкова. Знаете, че бях министър на външните българи и по това време направихме разчет. За Испания са 150 хиляди, 250 хиляди в Гърция, 350 хиляди в САЩ. Когато започнах да събирам точните данни, а това не е трудно се оказа, че всички българи в Америка, събрани от тамошен професор са 128 хиляди души.
В интерес на истината има българи, които отиват например в Гърция, берат маслини и други неща, но след това се връщат обратно в своите родни места в Родопите и със спечелените пари си строят големи къщи, женят децата си и ги пращат да учат в София.
Българите в чужбина не са 2 милиона, а поне 4 пъти по-малко и за това в изборните бюра се явяват в големи държави, дори когато ги направим си показват по-малко хора, а не че не искат да гласуват, просто са си толкова. Например като открие изборно бюро и си казват, че поне 100 човека ще гласуват, а идват едва 7. Трайна емиграция все още няма, има такива, които отиват да работят и се връщат. За това смятам, че 50 секции за държави като Канада, САЩ и Турция са напълно достатъчни.
- Твърдите, че промените няма да повлияятна процента на ДПС и евентуално на ДОСТ ли?
- ДПС е една много умна партия и тя винаги намира странични вратички. 500-годишното българско робство ги е научило на някои български номера от рода на "Българинът знае 2 и 200". Те ще се опитат чрез екскурзии хората да дойдат в България и да гласуват и разни други начини. Остава да видим, не мога да прогнозирам.
Но ако успеят да направят 50 секции в Бурса, четирите големи града в които има българи, като Анкара, Одрин и Истанбул, трябва да ви кажа, че ще гласуват около 50 и 70 хиляди. Те спокойно ще могат да гласуват, защото в една секция правото си могат да упражнят до 1000 човека в това работно време.
- Не беше ли странно вчерашното обединение в реториката на ДСБ и ДПС? Дори и премиерът Борисов сутринта обяви, че вече се е появила подобна опозиция.
- Политиката няма вечни врагове, е казал един римски политик, но има вечни интереси. Интересите на Иван Костов в ДСБ, защото Радан Кънев е една пионка няма какво да се заблуждаваме. Ако интересите на Костов налагат, то те ще се съберат.
- Това може ли да е съглашение срещу Бойко Борисов и ГЕРБ?
- Не, защото нямаше такъв случай в световната история една партия като ГЕРБ и присъдружните й, да работят в пълно спокойствие година и половина, нямайки пред себе си никакъв опозиционер. ГЕРБ нямаше опозиционни партии и това беше най-щастливото време в неговата история.
БСП се раздираше от вътрешни конфликти, те и сега се раздират. Поне до конгреса им. Също така ДПС се разцепи на две, на ДОСТ и на ДПС. Такова щастие никога в българската история не е имала управляващата партия. Сега вече ще има опозиция и да се надяваме, че ГЕРБ ще работи още по-добре и още по-внимателно.
- Споменахте конгреса на БСП. За момента има 32 кандидати да оглавят партията, а се говори само за две имена - Корнелия Нинова и Михаил Миков. Защо е така и не са ли прекалени скандалите, на които ставаме свидетели пред последните месеци?
- Доста големи са, но пък историята учи, че каквито и да са големи скандалите там, каквито и знакови фигури да се отцепват, те потъват в небетието. Това се случи и на Александър Томов, и на Георги Кадиев, и подобни на него в миналото.
БСП светкавично се консолидира към новоизбрания лидер, който и да е той. И за това понякога лидерите бяха шутовете на партията, но изкараха по 35 години. Това важи и за комунистическите партии. Хрусчов беше шут в обкръжението на Сталин и когато се скараха кой да управлява КПСС за временно докато се разберем, той управлява доста години и направи много поразии.
Тодор Живков е същата история. Той е бил шегаджията в Политбюро, отново решили да го сложат временно, а той управлява 35 години. Това е характерно за тази партия и който и да изберат от 32-мата, а до Конгреса те могат да станат и повече, което няма никакво значение, всички ще се консолидират около него. А тези които са загубили е безмислено да се опитват фракционна борба или като Кадиев да правят нови партии, просто няма да мине.