Проф. Божидар Димитров пред ПИК и "Ретро": Късмет е, че Бойко ни е премиер, а не някой мекушав
В България бежанци няма, това са престъпници
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Почти две десетилетия проф. Божидар Димитров управлява Националния исторически музей. За първи път в шефския стол на НИМ сяда през 1994 г. Заради конфликт с управляващите от СДС през 1998 г. е уволнен. През 2001 г. е възстановен след конкурс.
Три години е бил член на Националния съвет на БСП. От висшия партиен орган е освободен през 2005 г., защото подкрепи кандидатурата на Бойко Борисов за кмет, а не тази на червената тогава Татяна Дончева.
Напуска БСП преди парламентарните избори през 2009 г. За кратко бе министър без портфейл в кабинета „Борисов 1”.
Интервю на Симо Русев
- Професор Димитров, въпреки договорките в Брюксел с Давутоглу и затварянето на Балканския път за бежанците сме свидетели на размирици по границата между Македония и Гърция. Означава ли това, че България е изправена пред перспективата да се превърне в гето за пришълци?
- Тази опасност винаги е съществувала, независимо че засега като че ли Давутоглу изпълнява договорките от Брюксел. Въпросът обаче е колко време ще ги изпълнява. Ръководещият в момента Турция екип е показал многократно, че не спазва поети ангажименти. Факт е, че през зелената ни граница между Малко Търново и Резово ежедневно преминават поне по 100 души. Залавят ги или Гранична полиция, или вече формиращите се по самоинициатива доброволни отряди.
- Тези доброволни милиции не са ли някакво хайдушко движение в отговор на липсващата държава?
- Държавата не отсъства, държавата просто не може да се справи с тази огромна по дължина граница. При тези 1000 км, ако поставиш по 10 души, това са 10 000 души, а и съответната техника. Винаги в световната история, а и в нашата, границата се е пазела както от редовната гранична полиция, така и от местното население. Включително и днес така прави нашият вожд, учител и пример за подражание във всичко – САЩ. На хиляди километри по границата с Мексико, от океан до океан, има стена с въоръжени до зъби рейнджъри и местната териториална отбрана, която стреля по трафикантите. Нашата мрежа в сравнение с тяхната стена изглежда като ограда на забавачка. Там местните доброволци по сигнал на шерифа се мятат на колите си и отиват в помощ на рейнджърите.
- Как действията на момчетата като Динко, като Петър Низамов, да не бъдат криминализирани, а да са легални?
- Това, с тяхното криминализиране, го направиха нарочно. На младини те са имали простъпки и за съжаление са влезли в полицейските досиета. В момента Петър Низамов завършва висше юридическо образование, женен е и има дете. Отговорен човек е. Той просто е един български патриот. Всичките ни хъшове си бяха хайдути и разбойници.
- Защо тогава действията на неорганизираните патриоти биват заклеймявани от властта, Румяна Бъчварова говори за тях като за мародерстващи мутри?
- Бойко Борисов каза, че трябва да се използва помощта им, разбира се, в рамките на определен регламент, който трябва да се изработи. Бъчварова също я разбирам. Тя се чувства уязвена, защото е укорявана за негативното си отношение към това своеобразно опълчение и демонстрира липсата на държава. Не е така. Никоя държава не може да се справи само със своите сили.
- 300 души военни бяха изпратени да подпомагат Гранична полиция. Те достатъчни ли са?
- В никакъв случай не са достатъчни, освен ако много бързо не се изработят и останалите 90 км ограда. Аз съм странджанец и знам какво е Странджа. Не случайно Христо Ботев пише „на Ирин-Пирин тревата, на Странджа баир гората”. Това е нещо страшно, това е джунгла, това е Камбоджа.
- При това положение адекватни ли са вътрешната и външната ни политика на рисковете, които ни заплашват, премиерът заговори за сценарий за дестабилизация?
- Мисля, че са адекватни. Истинско щастие е, че в момента имаме точно Бойко Борисов за министър-председател. Един по-нерешителен и по-мекушав човек би се объркал. В България от тази нашественическа паплач има неколкостотин души. И това не се дължи само на това, че сме бедни. Гърция също е бедна, но препълнена с емигранти. Македония – също. Така че не е причина бедността. Причината е действията, които сме предприели. Някои се виждат, някои се пазят в сянка. Резултатът е, че в България мигранти няма. Аз ги наричам престъпници, защото в момента, когато той е пресякъл зелената граница, всеки един от тях попада под ударите на чл. 279 от НК, където се казва, че който премине българската граница не на съответното място и със съответните документи извършва престъпление, което се наказва със затвор до пет години.
- Прав ли е президентът Плевнелиев в твърденията си за кибератаки и в конфронтирането ни с Русия?
- За Плевнелиев не искам да говоря. „За мъртвите или добро, или нищо.”
- Т.е., ако правилно ви разбирам, стабилността в държавата не е пропаганден пиар?
- Сами се огледайте. Стабилни ли сме? Стабилни сме. Нямаме мигранти. С помощта на граничарите, доброволните отряди и хората ловим всеки, който влезе. Какво повече да искаме? Нямаме ги размириците от Македония или откритата гражданска война, която се води между правителството на Турция и кюрдите. А при нас е спокойно, работим си. Напредваме, макар и с малко. Очакваме добър туристически сезон и богата реколта.
- Изправянето на ГЕРБ срещу ГЕРБ с декларацията на Цвета Караянчева постановка в опит да се съхрани имиджа на партията ли беше, или на кораба действително има бунт?
- Не съм член на ГЕРБ и не знам за какво става дума. Винаги има вътрешни кавги. Да не ги драматизираме. Писна им от наглостта на т.нар. реформатори.
- Не е ли вече непоносим за управлението дразнител Радан Кънев, защо Реформаторският блок не може да се справи демократично с него и възможни ли са предсрочни избори от тази колизия?
- Едва ли ще се стигне до предсрочни избори, защото Радан Кънев има 1,1 процента от избирателите. Ако ще пет пъти да се преметне и да излезе в опозиция, от това стабилността на управлението в България не може да пострада. Искам да подчертая, че правителството разполага, освен с по-голямата част от депутатите на РБ, и с депутатите на ПФ, на АБВ. За какво да говорим? Просто Радан Кънев си приписва повече тежест в публичното пространство и в политическия живот, отколкото има. Глупаци са тези, които му обръщат внимание. Човекът си има проблеми. Намекнаха му от собствения му Реформаторски блок, че трябва да отиде на Четвърти километър и да се полекува. Може би трябва да ги послуша. Така става, когато човек не си пие редовно хапчетата.
- А как да си обясним поведението на лявата Татяна Дончева, която отиде на националната конференция на ДСБ и декларира, че заедно с тях ще бори мутрите?
- Татяна Дончева е толкова лява, колкото аз съм марсианец. Тя е готова на всичко, само да се добере до властта. Може да е всякаква – лява, дясна, центристка.
Цялото интервю и още интересни истории четете в Retro.bg.