Проф. Даниела Бобева: След дълбока криза се очаква да имаме и добро възстановяване, ако не направим големи грешки

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След дълбока криза се очаква да имаме и добро икономическо възстановяване, ако не направим големи грешки. Това заяви бившият вицепремиер и преподавател по икономика проф. Даниела Бобева пред БТВ в коментар за това какво да очакваме от икономиката ни в условията на борба с кризата от коронавируса.
„Икономиката винаги е модерна, въпреки че в момента акцентът е как се справя здравната ни система – коментира проф Бобева. - И ние икономистите сме в шок както цялото население – бизнеса, потребителите. Картината е много динамична и много фактори определят икономиката. Нещата са изключително динамични и всяка прогноза е несигурна. Цифрите сочат, че първото тримесечие успяхме да се измъкнем с много слаб растеж. Второто реално отразява най-голямата криза досега от началото на пандемията и бележи спад от над 8 процента. Преди седмица излязоха резултати и за третото тримесечие, като има спад от 5,3 процента спрямо същото тримесечие за миналата година. Спрямо предишното тримесечие сме по-добре, но гледайки абсолютно – малко по-интензивно се работеше, над 5 процента при това горе-долу добро положение е добре. Реално общо икономиката ни върви надолу. Шансовете за подобряване на нещата през следващото тримесечие са нереални, нереалистични. Още повече, се говори от специалисти за втора вълна на коронавируса, а вече и за трета вълна. На регионално ниво се решава сега кое предприятие да затвори, но когато има много заразени - затваряш. Реално икономиката ни познава и по-тежки ситуации, от които сме излизали.
В момента Ирландия има спад само 3 процента, при Испания е 15 процента. В ЕС държавите се справят по различен начин с икономическата криза. Ние сме една от страните, които във фискално отношение се справяше, но икономически не сме сред най-добрите, а сме някъде по средата. Имаме висока степен на събираемост на данъците, проблемът е че имаме един от най-сериозните сривове на инвестициите, а без инвестиции няма ефект. Краткосрочните ефекти в икономиката са горе-долу еднакви по целия свят – повече пари на безработните, стимулиране на вътрешното потребление. За съжаление, увеличението на доходите, като цяло, и инвестирането отива като цяло в местни стоки. Сега призивът трябва да е да се купуват местни стоки”.
Проф. Бобева подчерта, че домакинствата ни реагират напълно адекватно на ситуацията.
„Свива се потреблението най-вече на услуги – отчете тя. - Българинът не харчи достатъчно, че да стимулира икономиката. Ако се гледат макронещата може да се заблудим. Депозитите растат, но малките депозити са изчерпани. Парите на хората с по-малки доходи са изчерпани. Така е и с кредитите. Имаме спад на по-малките кредити и растеж на по-големите и най-вече жилищните кредити спасяват кредитната дейност. Това е хубаво за строителството и поддържа относително добра форма на този пазар”. Реално въпросът е каква цел се преследва. Имаме проблем с инвестициите и там трябва да се насочи цялата политика. Да подкрепим инвестициите и да се подобри инвестиционната среда. Бизнесът е в много тежка ситуация и вместо безразборно да се разхвърлят пари, фискът да се концентрира върху една по-активна инвестиционна дейност. Вярвам в капацитета на българската икономика, българския бизнес и частния сектор и да се надявяме, че те ще ни измъкнат от кризата. Реално българската икономика има способността да се възстановява след такива удари. След дълбока криза се очаква да имаме и добро възстановяване, ако не направим големи грешки”.