Проф. Михаил Мирчев разкри пред ПИК: Няма братска любов между Радев и Нинова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът и политически анализатотор проф. Михаил Мирчев коментира пред ПИК дали резолюцията за България от Брюксел е предателство от страна на Радан Кънев и Елена Йончева спрямо националните ни интереси. Вътрешни или външни проблеми се опитва да решава документът и защо доскорошният началник на кабинета на президента Румен Радев Калоян Методиев е убеден, че така се утвърждават позициите на премиера Борисов, тълкува още Мирчев, като формулира амбициите за властта и позицииите на БСП лидерката Корнелия Нинова след разлома с "Дондуков" 2 и кадруването за Национален съвет и Изпълнително бюро на "Позитано" 20.
- Проф. Мирчев, резолюцията за България от Брюксел е ли предателство от страна на Радан Кънев и Елена Йончева спрямо националните ни интереси?
- Не мога да коментирам това, тъй като не е съвсем ясен въпросът кой точно е бил авторът. Така че персонално не бих искал към едно или друго име да се отнасят нещата. Това е първото.
Второто е, че има много неща, които са смущаващи. Това е всичко, което не се отнася по централната тема.
А централната тема е корупцията, злоупотребите във властта, искането за оставки. Тези неща. Покрай централната тема обаче по същия начин е подходено, както е направена Истанбулската конвенция. Имате една централна тема - насилие в дома, и покрай нея се прокрадват други неща, които изобщо не са безобидни.
Например, да започнем от това, което най-бързо отпадна - промъкването на теза, че в България имаме национални малцинства и сред тях едно от много важните национални малцинства е така нареченото македонско малцинство. Или атаката срещу българския съд, който до този момент устоя и запази националния интерес ОМО "Илинден" като конкретна сепаратистка, антибългарска, помакедонска организация да не бъде регистрирана като партия.
Това са стари политики срещу България, които искат да подронят, първо, националната идентичност, второ, монолитността на българската нация и трето, да ни създадат едни допълнителни допълнителни диаспори тук. Като пети колони. Има някакви чужди сили, които всъщност искат да ерозират българската държавност.
Другото, което беше прокраднато, е за еднополовите бракове, за ратифицирането на Истанбулската конвенция. Това са все стари политики и атака срещу България. Вносителите на първо четене просто са използвали централната тема, за да пробутат едни други, много съмнителни, неща за пореден път. Това не се случва за първи път.
- Няма ли противоречие между политиката на Корнелия Нинова и това, което прокарват нейните евродепутати в Брюксел? Документът в този смисъл опит за решаване на европейски въпроси ли е, или е словесен микс за вътрешна употреба?
- Може да се използва и за вътрешна употреба. Спомнете си коя е политическата сила, която категорично се противопостави на ратифицирането на Истанбулската конвенция. Това е точно БСП. И точно с лидер Корнелия Нинова. И това стана много ясно през 2018 година, януари. След което е вече решението на Конституционния съд. Всъщност водещата политическа сила, която каза: "Не, България, за разлика от другите европейски страни, няма да ратифицира тази подла конвенция", това беше БСП. Така че, ако някой в момонта се опитва да пробута конвенцията, това е по-директна или по-индиректна атака срещу тази бесепарска политика.
- Доскорошният шеф на кабинета на Румен Радев Калоян Методиев казва обаче, че резолюцията утвърждава позициите на Бойко Борисов. Дали е вярна тази теза, на какво почива тя?
- На това, че той иска да бъде интересен, защото е на ръба да бъде забравен, след като от него е взето интервю. Тази резолюция по никакъв начин не укрепва статуквото. Просто това е една поредна медийна пушилка, за да може да се отклонява вниманието на хората от истинския проблем - корупцията, престъпността, неефективността на съдебната система. Т.е. поредна медийна пушилка за една-две седмици, за да отклоняват вниманиено. По никакъв друг начин това не помага на Бойко Борисов. Така че Калоян Методиев, ако иска да има сериозно политическо бъдеще, моят съвет е малко по-сериозни коментари да прави.
- А случката на Боровец, в която той участва, катализира ли процесите на разлом между Румен Радев и Корнелия Нинова, накъде ще се развиват тези отношения?
- Не мога да кажа. Тази сбирка на Боровец беше закрита. Излязоха някакви медийни неща. Всъщност има проблем, след като това стана повод Калоян Методиев да си тръгне или да бъде изгонен от президентството. Има две версии. Предполагам, че донякъде и двете са верни. Що се отнася до по-големия проблем - взаимоотношенията между Румен Радев, президентство, и БСП с лидер Корнелия Нинова, която го наложи като кандидат за държавен глава, с нейните усилия и на БСП беше избран на практика, те никога не са били братски. Аз това съм го казвал. Там има много сложен баланс - между двете политически формации, между двете личности. И това ще продължи и занапред. Няма какво нито да драматизираме, нито да измисляме някакви изкуствени кризи.
- Има ли при това положение шанс да успее амбицията на Корнелия Нинова за следващ премиер с назначените от нея хранени хора в НС и ИБ на БСП, какво се случва там?
- Случва се това, че от 12 септември на няколко стъпки БСП се стабилизира. И вместо да се разцепва, се получи огромна консолидация. При това всяка следваща стъпка не е чак толкова радикална, но е много показателна за едно упорито вървене към една опасна за враговете на БСП консолидация. Първо, категоричният избор на председателя на 12-и, след това изключително категоричният конгрес на 26 септември. Но най-важното на този конгрес е, че чрез гласуването на самия конгрес, при това не е вярно, че е имало фалшификации и манипулации, всъщност отпаднаха две трети от най-ярките говорители и саботьори срещу нея. Просто си отпаднаха от висшите партийни органи и това стана по абсолютно демократичен и публичен начин. Никоя друга партия не може да се похвали, че е правила такива неща по толкова демократичен и публичен начин. И е много любопитно след вчерашния избор на Изпълнително бюро - то е конструирано по много интересен начин. В това изпълнително бюро има от всички.
- Това изпълнително бюро кабинет в сянка ли е?
- Не, не. Не бързайте, още е много рано. Ако погледнем хората в това Изпълнително бюро, има от всички, включително и от досегашната опозиция. Само че балансът вече отново много категорично преминава към политиката и личното влияние на Корнелия Нинова. Така че това е трета стъпка. Това е партия, която в момента си събира силите и става много опасна алтернатива за властта. А като дойдат изборите, ще има гласуване - с машини или без машини, хартиени фалшификации или без фалшификации, ще видим резултата и оттам нататък ще говорим за правителство.
- А социологията какво показва, има ли извадка, която в момента да дава някакъв ориентир за съотношението на политическите сили, може ли действително БСП да е алтернатива на ГЕРБ?
- Аз не съм правил тези месеци изследвания, не мога да кажа. Не мога да тълкувам и изследванията на колегите. Това, което мога да кажа като опит на експерт, е, че до един месец не трябва да очакваме някакво рязко подскачане на процента в полза на БСП. Но ако се запази тази тенденция, запази се кризата и влезем в една гадна зима, в следващите два-три месеца процентът на ГЕРБ би трябвало да остане нисък, особено ако Цветан Цветанов започне да дърпа гласове към себе си. А за БСП пак няма да има голям подскок, но е възможно процентите и да тръгнат нагоре. Това социолгическата, обществената и житейската логика.